Intel się doigrał – zapłaci ponad miliard euro kary

Intel się doigrał – zapłaci ponad miliard euro kary

Największy na świecie producent procesorów, według dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję Europejską w latach 2002-2007, stosował nieuczciwe praktyki, które miały na celu zapewnienie sobie monopolu i wyparcie z rynku firmy AMD.
Wyrok, który ogłoszono w 2009 roku mówił m.in. o udzielaniu bardzo dużych rabatów największym producentom komputerów (Dell, Lenovo, HP, NEC) z zastrzeżeniem, że wykupią oni wszystkie lub większość procesorów Intela z serii x86. HP, Acer i Lenovo ponadto otrzymywały pieniądze za opóźnione wprowadzanie sprzętu z układami AMD. Już wyłącznie takie praktyki powodowały kolosalne straty dla AMD, a Intel poszedł jeszcze krok dalej. Znanej grupie Media Saturn Holding, właścicielowi sieci sklepów Media Markt i Saturn, zapłacił za brak umieszczenia w swojej ofercie komputerów z procesorami AMD.
Choć Intel odwołał się od wyroku, udało mu się jedynie zyskać na czasie. Wczoraj sąd w Luksemburgu odrzucił wniosek giganta, który uważał, że nałożona grzywna jest nieadekwatnie wysoka w stosunku do popełnionych wykroczeń. Sędzia był jednak nieugięty i uznał, że 1,06 miliarda euro odpowiadająca 4,15% obrotu firmy w 2008r. to i tak niezbyt wysoka kara. Zgodnie z prawem Intel mógł stracić kwotę w wysokości odpowiadającej nawet 10% swoich obrotów.
Intel jest rozczarowany wyrokiem, ale nie wiadomo czy będzie się dalej odwoływał. W tym drugim przypadku jedyną możliwością jest skierowanie sprawy do europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.