Baterie słonecze w sprayu

Sama technologia ogniw słonecznych w sprayu jest już znana, ale do tej pory wykorzystywały one półprzewodniki organiczne. Z tego względu zastosowanie materiałów z grupy perowskitów jest dużym krokiem naprzód, ponieważ łączą one w sobie dużą wydajność z niskim kosztem wytwarzania.
Baterie słonecze w sprayu
Podwójna głowica natryskowa. Fot. Alex Barrows.

Podwójna głowica natryskowa. Fot. Alex Barrows.

Jak powiedział profesor David Lidzey, kierujący całym zespołem:

zastosowanie perowskitów w produkcji ogniw fotowoltanicznych obiecuje wspaniałe rezultaty. Ta klasa materiałów pozwala bowiem połączyć wysoką wydajność, typową dla klasycznych ogniw słonecznych, z niskimi kosztami produkcji ogniw z materiałami organicznymi.

Większość współczesnych baterii słonecznych oparta jest na materiałach takich jak krzem, wymagających zastosowania dużych ilości energii podczas procesu produkcyjnego. Perowskity – dla porównania – wymagają znacznie mniej energii, a technologia natrysku pozwala na naniesienie warstwy fotowoltanicznej na niemal dowolną powierzchnię.

Ogniwa oparte na perowskitach mają sprawność energetyczną na poziomie do 19 procent. To wyraźnie więcej niż ogniwa “ekologiczne” (do 10 procent), choć z drugiej strony nadal nieco mniej od baterii słonecznych opartych na krzemie (do 25 procent). Warto jednak dodać, że sprawność energetyczna ogniw opartych na perowskitach, wykonywanych w technologii natryskiwania jest niższa – d0 11 procent.

Na razie technologia natryskiwanych ogniw opracowana została w skali laboratoryjnej, a nie przemysłowej. Profesor Lidzey wierzy jednak głęboko, że w przyszłości będzie ona miała zastosowanie w masowej produkcji różnego typu produktów, stając się coraz ważniejszym źródłem taniej, odnawialnej energii elektrycznej.

Więcej:fotowoltaika