Samoloty bez okien? Możliwe w ciągu 10 lat

Malutkie okna w samolotach już wkrótce mogą stać się przeszłością. Brytyjski developer pracuje nad kadłubami posiadającymi gigantyczne, elastyczne ekrany OLED wyświetlające obraz z kamer znajdujących się na zewnątrz samolotu.

Powyższa koncepcja z pewnością oszołomi wszystkich spragnionych pięknych widoków. The Centre for Process Innovation (CPI) zaprezentowała film dotyczący ekranów wypełniających wnętrze samolotu. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwiałoby swobodne oglądanie lotu w chmurach dzięki przekazom z kilkudziesięciu kamer umieszczonych na zewnątrz samolotu, ale też przyczyniłoby się do zmniejszenia ilości zużytego paliwa. Każde okno umieszczone w płaszczyźnie kadłuba wiąże się z koniecznością jego wzmocnienia, co wpływa na wagę maszyny. Wyeliminowanie okien pozwoliłoby zatem odciążyć samolot.

Ekrany mogłyby nie tylko wyświetlać obraz z kamer, ale też różnego rodzaju informacje na temat przelotu czy miejsc, do których właśnie się udajemy. Producent myśli też o pokryciu tylnej powierzchni foteli ekranami OLED, przez co mielibyśmy większe wrażenie przelatywania poprzez chmury. Wygląda to efektownie, ale z drugiej strony brak naturalnego oświetlenia może nie wszystkim pasażerom przypaść do gustu. Technologia, nad którą pracuje CPI ma szansę wejść na rynek w ciągu kolejnej dekady.

0
Źródło: Independent.co.uk
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.