USA budują dwa potężne superkomputery

Departament Energii Stanów Zjednoczonych przedstawił dziś plany zbudowania dwóch superkomputerów akcelerowanych przez procesory graficzne. Nowe systemy mają zapewnić przynajmniej trzykrotnie większą wydajność od tej, jaką cechuje się obecnie najpotężniejszy superkomputer na świecie, czyniąc w ten sposób kolejny krok do celu, jakim jest zbudowanie komputera o eksaskalowej mocy obliczeniowej.
USA budują dwa potężne superkomputery

Superkomputery, które zostaną uruchomione w 2017 roku, będą oparte na nowej generacji serwerów IBM Power z akceleratorami graficznymi Nvidia Tesla oraz technologii Nvidia NVLink, zapewniającej szybkie połączenie pomiędzy procesorami graficznymi.

Superkomputer “Summit”, który zostanie zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory, będzie w stanie osiągnąć wydajność szczytową od 150 do 300 PFLOPS i będzie wykorzystywany do otwartych badań naukowych. Natomiast cechujący się wydajnością przekraczającą 100 PFLOPS, superkomputer “Sierra” będzie kluczowym elementem misji bezpieczeństwa jądrowego Stanów Zjednoczonych, realizowanej w Lawrence Livermore National Laboratory.

Oba systemy będą znacznie szybsze zarówno od obecnego amerykańskiego lidera wydajności, czyli superkomputera “Titan” znajdującego się w laboratorium Oak Ridge i osiągającego 27 PFLOPS mocy szczytowej, jak i najszybszego na świecie “Tianhe-2” z Chińskiego Narodowego Laboratorium Superkomputerowego w Kantonie, osiągającego 55 PFLOPS mocy szczytowej.

“Dzisiejsza nauka pozwala nam tworzyć technologie przyszłości”, powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i współzałożyciel firmy Nvidia. “Naukowcy rozwiązują obecnie problemy o niezmiernym stopniu skomplikowania, zarówno w skali kwantowej jak i globalnej. Ich praca wymaga coraz potężniejszych superkomputerów. Rozwój akceleratorów graficznych utorował drogę do stworzenia komputerów zdolnych do wykonywania obliczeń w skali eksaskalowej, dając naukowcom narzędzie umożliwiające osiągnięcie niewyobrażalnych odkryć.”

Inwestycje w superkomputery Summit i Sierra pozwolą Stanom Zjednoczonym osiągnąć większą niezależność energetyczną, uzyskać rozwiązania pozwalające ograniczyć zmiany klimatyczne, tworzyć konstrukcje zużywające mniej paliw, przewidywać kataklizmy, zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania materiałów nuklearnych oraz konkurencyjność gospodarczą.

Systemy te stanowią pierwszy istotny krok we współpracy firm IBM i Nvidia. Opiera się ona działaniach w ramach Fundacji OpenPOWER, będącej otwartą społecznością zajmującą się rozwojem nowoczesnych rozwiązań informatycznych nowej generacji dla wysokowydajnych systemów obliczeniowych i korporacyjnych centrów danych.

Więcej:desktopy