Pyrkon 2015 – relacja ze święta fanów fantastyki

Z roku na rok Pyrkon się rozrasta, by móc pomieścić rozentuzjazmowany tłum odwiedzających. To festiwal, na który czeka się miesiącami i który przyciąga coraz więcej osób zza granicy. I nie ma się co dziwić. Na Pyrkonie można dostać oczopląsu od barwnych postaci, za które przebierają się uczestnicy, a serce gwałtownie się rozdziera, pragnąć zaliczyć jak najwięcej punktów programu, których z racji braku wynalezienia wehikułu czasu da się obejrzeć tylko kilka. Wędrując przez sześć olbrzymich hal goście przebijali się przez wszelkie możliwe sektory fantastyki – literaturę, komiksy, filmy, seriale, wykłady naukowe, sesje RPG i LARP-y, mangę i anime, wioski fantastyczne, gry bitewne, karcianki, planszówki czy gry elektroniczne. Chętnych na karaoke i tańce także nie brakowało, podobnie na warsztatach rękodzieła i rysunku. Cała jedna hala poświęcona była też sprzedawcom, którzy oferowali gadżety, książki i biżuterię wszelkiej maści.
Pyrkon 2015 – relacja ze święta fanów fantastyki

Pyrkon to świetne miejsce, by zaprezentować kawałek siebie. Stąd też mogliśmy podziwiać piękne wystawy smoków w skali 1:1, mechów złożonych ze starych części samochodowych, prace znanych i mniej znanych rysowników, szczegółowe modele statków z Gwiezdnych Wojen czy niesamowite konstrukcje z klocków LEGO. Redakcja CHIP-a kolejny już raz z wielką ochotą wzięła udział w tym szaleństwie i przygotowała dla odwiedzających kilka ciekawostek.

Odwiedzający nasze stoisko mogli przyjrzeć się z bliska zakrzywionym monitorom Samsunga i zobaczyć jak nasz dyrektor artystyczny tworzy od zera ilustracje. Za pomocą tabletów Galaxy Tab S chętni mogli zdalnie sterować dronami firmy Parrot – od malutkiego Rolling Spidera, poprzez jeżdżącego i skaczącego Jumping Sumo wzbudzającego radość u dzieci, aż po standardowe modele AR Drone 2.0 i Bepop, które można wykorzystać do tworzenia fotorelacji z powietrza. Tablety sprawdziły się także w roli zdalnych kontrolerów kulek Sphero, dla których przygotowaliśmy specjalną arenę. Goście starali się okiełznać roboty, a nawet pojedynkować między sobą o to, która kulka wypadnie pierwsza poza tor. Dzięki przyjaznemu interfejsowi ze sterowaniem poradzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy Pyrkonu.

Bardziej zainteresowani nowinkami technologicznymi mogli zapoznać się z futurystycznie wyglądającym ruterem D-Link DIR-890 L oraz serią przenośnych dysków twardych ze zdalnym dostępem Canvio Connect od Toshiby. Ta ostatnia firma zainteresowała też klientów szukających podobnych rozwiązań do własnych dysków – dzięki STOR.E Wireless Adapter każdą pamięć USB można przekształcić w bezprzewodowe urządzenie sieciowe. By zademonstrować jak działają te technologie rozegraliśmy grę fabularną, w trakcie której zadaniem uczestników było wytropienie “Agenta Imperium”, podłączenie się poprzez sieć Wi-Fi do jego dysku i pobranie zaszyfrowanych plików, które złamane mogły zostać tylko przez osobę posiadającą szeroką wiedzę z zakresu uniwersum Gwiezdnych Wojen. Szczęśliwy zwycięzca powędrował do domu z najnowszym dyskiem Toshiby.

Miłośnicy literatury mogli przetestować najnowszy czytnik e-booków Pocketbook TouchLux 3, który cechuje się wysoką rozdzielczością, ekranem w technologii E Ink Carta oraz doskonałym czasem pracy baterii nawet przy włączonym podświetleniu. Tych zaś, których interesowały bardziej wydajne gry i aplikacje mogli zobaczyć jak sprawdza się w ruchu 10-calowy SurfPad. Oprócz tego demonstrowaliśmy możliwości systemu Chrome OS na Chromebookach i prowadziliśmy konkurs, w którym jedną z maszyn można było wygrać dla siebie.

Zainteresowaniem cieszyły się też technologie najbliższe science-fiction, czyli kontroler ruchu Leap Motion oraz polskie gogle Virizzmo wykorzystujące smartfony. Zadowolone i zachwycone miny uczestników jeżdżących wirtualną kolejką górską czy odbywających lot w kosmosie upamiętniała kamerka sportowa Camileo X-Sports. Nasi goście mogli też wygrać zaproszenia na przedpremierowy pokaz Avengersów, przekazane nam przez Samsunga.

Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym za obecność, entuzjastyczne podejście do technologii i wspomnienia związane z początkami istnienia naszego magazynu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli również spotkać się na Pyrkonie z Wami wszystkimi i oczarujemy Was kolejnymi sprzętami (ciekawe, na której edycji będziemy już pokazywać hologramy i lewitujące deskorolki…) 🙂