Robot RDS wyszedł z więzienia

Robot RDS wyszedł z więzienia

RDS został wystawiony w szwajcarskiej galerii sztuki Kunst Halle w St Gallen, gdzie przez trzy miesiące odwiedzający mogli obserwować pracę samego komputera oraz przedmioty zakupione w undergroundowej części Internetu.

Na początku, nie było to nic godnego uwagi – RDS kupił trochę papierosów, spodnie, buty i inne legalne przedmioty. Jednak po 3 miesiącach funkcjonowania, robot znalazł w końcu coś ciekawego. W ofercie serwisu Agora (który raczej nie ma nic wspólnego z polskim wydawnictwem Agora), instalacja artystyczna znalazła tabletki ecstasy i zakupiła ich 10 sztuk.

Do akcji wkroczyła szwajcarska policja, która skonfiskowała całą zawartość instalacji artystycznej, w tym RDS i skierowała sprawę do sądu przeciwko grupie artystów, za instalację odpowiedzialnych, znanych jako Mediengruppe Bitnik. Na szczęście szwajcarski sędzia oddalił od nich zarzuty, uznając, że ich instalacja przyczyniła się do bardzo potrzebnej debaty społecznej na temat tego, w jak prosty sposób można dotrzeć do nielegalnych produktów w Sieci.

Mediengruppe Bitnik odzyskało już swoją instalację. Nie wiemy jednak, czy planują wystawić ją ponownie, czy zaprezentują coś zupełnie nowego.