John Nash, genialny matematyk, nie żyje

John Nash, genialny matematyk, nie żyje

John Nash znany jest przede wszystkim ze swoich opracowań matematycznych w dziedzinie teorii gier. Wbrew mylącej dla niektórych nazwie ma ona swoje zastosowanie przede wszystkim w ekonomii, ale także na przykład biologii, socjologii czy informatyce. Właśnie za badania w tej dziedzinie Nash otrzymał (wspólnie z dwoma innymi matematykami) w 1994 roku nagrodę Nobla.

Równocześnie jednak John Nash był – chcąc nie chcąc – naukowym celebrytą. Wszystko za sprawą książki biograficznej Sylvii Nasar “Piękny umysł”, na podstawie której nakręcony został później cieszący się ogromną popularnością film o tym samym tytule. Odtwórcą głównej roli był australijski aktor Russell Crowe.

Jak wie każdy, kto oglądał ten film lub czytał książkę, Nash zmagał się z problemem schizofrenii paranoidalnej (choć przebieg tej walki został przestawiony przez scenarzystów zupełnie inaczej). Miał dość burzliwe, poplątane życie prywatne, a jednym z jego wątków był ślub w 1957 roku z Alicją Lopez-Harrison de Lardé, z którą rozwiódł się w 1963 roku i… ponownie ożenił w roku 2001. To właśnie z żoną John Nash podróżował taksówką 23 maja 2015 roku – oboje zginęli w wypadku.