Naukowcy stworzyli drewniany chip komputerowy

Naukowcy stworzyli drewniany chip komputerowy

Naukowcy z University of Wisconsin oraz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa opracowali układ scalony wykonany niemal w całości z drewna. Tradycyjne podłoże chipa składające się z nieekologicznych materiałów zastąpiono nanowłóknami celulozowymi (CNF), które są nie tylko elastyczne ale przede wszystkim biodegradowalne.

“Taki chip możemy bez obaw umieścić w lesie, gdzie z czasem ulegną rozkładowi dzięki grzybom. Tym samym takie układy scalone możemy potraktować jak nawóz” – tłumaczy profesor Zhenqiang Ma kierujący zespołem.

Wcześniej rozważano wykorzystanie biopolimerów, jednak większość z nich to produkty pochodzące z ropy naftowej. CNF to czyste drewno tylko w skali nano – źródło odnawialne i ekologiczne. Prace nad biodegradowalnymi chipami nie były łatwe. Naukowcy musieli się uporać z dwoma głównymi problemami – chropowatą powierzchnią oraz rozszerzalnością cieplną (drewno zmienia swój kształt wchłaniając wilgoć z powietrza). Pomocna okazało się zastosowanie powłoki epoksydowej (żywicznej), która sprawiła, że powierzchnia nabrała wymaganej gładkości i zapobiegła równocześnie wchłanianiu wilgoci.

Według naukowców wydajność takich układów scalonych jest zbliżona do ich tradycyjnych odmian. Niestety masowa produkcja standardowych chipów jest obecnie bardzo tania i może minąć wiele czasu zanim przemysł dostosuje się do ekologicznych nowości.