Oto największe zdjęcie świata

Oto największe zdjęcie świata

Za największe zdjęcie, jakie kiedykolwiek wykonał (a raczej złożył) człowiek, uważa się panoramę powierzchni księżyca, zaprezentowaną w zeszłym roku przez NASA. Trudno jednak uważać ją za typowe zdjęcie – do takiego miana bardziej już pasuje panorama Londynu, zaprezentowana w rozdzielczości 320 gigapikseli. To właśnie tę panoramę traktowano do tej pory jako największe zdjęcie świata, dopóki nie została zdetronizowana przez fotografię, na której widnieje Mont Blanc.

Tak prezentuje się cała panorama.

Tak prezentuje się cała panorama.

Ale nowy rekordzista chwali się jeszcze jedną, unikatową cechą – zdjęcie najwyższego szczytu w Europie zostało wykonane z poziomu ponad 3500 metrów nad poziomem morza, na dodatek w temperaturze 10 stopni poniżej zera. 5-osobowy zespół spędził nad tym zadaniem aż dwa tygodnie pod koniec roku 2014, wykorzystując aparat Canon EOS 70D wraz z obiektywem 400 mm f/2,8 L II IS i konwerterem 2x. Całość umieszczona była na specjalnej, zrobotyzowanej głowicy, która poprzez mikroskopijne zmiany kadru objęła całą panoramę, podzieloną jeszcze w początkowym etapie na 70 tysięcy pojedynczych ujęć, wykonanych w ciągu 35 godzin niemal nieprzerwanego fotografowania.

W przeliczeniu na bliższy nam język danych informatycznych dało to 46 terabajtów danych, których składanie w jedną, 365-gigapiskelową panoramę zajęło aż 2 miesiące. A gdyby ktoś chciał wydrukować ją w gwarantującej dobrą jakość rozdzielczości 300 dpi, to wydruk miałby powierzchnię boiska piłkarskiego.

Poniżej prezentujemy film, opowiadający o tym, jak powstawało to niezwykłe zdjęcie. Samą zaś panoramę możecie obejrzeć, klikając na ten link.