Trzecia Noc Robotów już dzisiaj w Warszawie!

III Noc Robotów PIAP to jedyna w kraju tak duża impreza popularnoedukacyjna, która promuje innowacyjne technologie i prezentuje najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz PIAP-ScienTech.
Trzecia Noc Robotów już dzisiaj w Warszawie!

– Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej

– mówi dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Instytut od lat specjalizuje się w automatyce przemysłowej, dlatego wśród eksponatów nie zabraknie robotów właśnie z tej grupy. Spawanie grubych blach czy nalewanie napojów w wykonaniu robotów będą z pewnością nie lada atrakcją. Jednak w tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na roboty, które zostały skonstruowane po to, żeby chronić życie człowieka, zgodnie z hasłem: “Misja: Bezpieczeństwo”.

– Roboty już teraz są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM – powiedział dr inż. Piotr Szynkarczyk, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP.

Oprócz Parku Robotów Przemysłowych i Parku Robotów na Rzecz Bezpieczeństwa do obejrzenia będą także: Park 3D Design, Park Robotów Edukacyjnych, Gabinet Robotów Medycznych i Rehabilitacyjnych czy Park Robotów Latających.

Dla fanów kosmosu i niezwykłych technologii, nie lada gratką będzie Park Technologii Kosmicznych, którym dowodzić będzie robot Hyperion – wielozadaniowy analog Łazika Marsjańskiego, służący do wspierania załogowych misji pozaziemskich. Natomiast w Parku Robotów 3D Design będzie można zobaczyć, jak wygląda proces powstawania robota przy wykorzystaniu technologii 3D.

W Parku Małych Wynalazców będą prowadzone kreatywne zajęcia manualne polegające na konstruowaniu robotów z kartonów, papieru, butelek czy nakrętek. Przez cały czas trwania wydarzenia, przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance.

Miłością do konstruowania robotów będą zarażać studenci z kół naukowych z całego kraju. W Parku Robotów Edukacyjnych zaprezentują roboty humanoidalne NAO, roboty typu micromause, robota mobilnego Orion, RYŚ, czy Elektron, który wykorzystywany jest przy pracach badawczych z zakresu nawigacji i sterowania robotami mobilnymi.

Przewodnikami po świecie robotów będą naukowcy, inżynierowie z PIAP oraz firmy partnerskie, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wstęp na III Noc Robotów PIAP jest otwarty dla każdego, a wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne. Impreza odbywa się w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP, 02-486 Warszawa, Al. Jerozolimskie 202. Impreza odbywa się w godzinach od 16 do 24.