Nowa Opera Max rozwiąże wiele twoich problemów

Sprawdziliśmy jak działa ten bardzo obiecujący "czarodziej", oszczędzający nasz pakiet danych.

Opera Max nie jest nowym produktem. To aplikacja twórców znakomitych Opera Mini i Opera Mobile, która ma na celu zmniejszyć nasze rachunki za Internet mobilny lub umożliwić nam wygodniejsze korzystanie z niego, gdy jakość sygnału daleko odbiega od idealnej.

Aplikacja do tej pory sprawdzała się świetnie, wszak bazuje na chmurze i algorytmach wykorzystywanych przy Operze Mini. I choć nie daje takich samych rezultatów (bo kompresuje dane z zewnątrz i nie ma wpływu na pracę przeglądarki), tak dalej efekty są spore i zauważalne. Opera Max kompresuje dane tekstowe i obrazków, przez co te drugie są nieco mniej szczegółowe a układ tego pierwszego może nieznacznie różnić się od zamierzeń twórcy witryny, tak faktycznie oszczędności na zużyciu danych są znaczne.

Opera Max może też aktywnie monitorować inne niż przeglądarka internetowa aplikacje, donosić o ich przesadnym zużyciu danych a nawet odcinać je od Sieci na podstawie wcześniej zdefiniowanych kryteriów.

Mając jednak kilkugigabajtowy pakiet za mniej niż 50 złotych miesięcznie i często przebywając w zasięgu sieci Wi-Fi te oszczędności przestają być jednak tak istotne. Nowa Opera Max kusi jednak jeszcze jednym rozwiązaniem. A jest nim…

…kompresja wideo

Mechanizm kompresji Opery Max od teraz obsługuje również bardzo wymagające usługi, jakimi są YouTube i Netflix. To właśnie one konsumują olbrzymie ilości danych i do tej pory korzystanie z nich na innych łączach niż WiFi jest co najmniej nierozsądne. Na szczęście Opera Max ma na to rozwiązanie.

Kompresuje o 70 proc. dane, jakie te usługi wysyłają. Twierdzi też, że robi to bez utraty jakości, w co śmiem wątpić. Choć podczas testów na 7-calowym Nexusie faktycznie, w przypadku YouTube’a, różnic żadnych nie dostrzegłem. Zauważyłem za to ogromną poprawę w działaniu samego wideo, gdy byłem poza zasięgiem 4G lub HSDPA.

Uwagi? Brak!

Możemy się oczywiście czepiać. Dlaczego tylko YouTube i Netflix? Dlaczego nie mogę inteligentniej skonfigurować algorytmów? Dlaczego to i tamto. Każdą aplikację można ulepszyć. Opera Max jest jedyna w swoim rodzaju w Sklepie Play i, tak po prostu, działa tak, jak jest promowana. Zdecydowanie polecamy!