Test Media-Tech U-Drive Navigation MT4058

Test Media-Tech U-Drive Navigation MT4058

Choć marka Media-Tech kojarzy się raczej z akcesoriami komputerowymi, ten polski producent ma w swojej ofercie również szereg produktów związanych z GSM czy przeznaczonych do zastosowania w samochodzie. Wśród tych ostatnich znajdziemy całą gamę samochodowych rejestratorów trasy. Jakiś czas temu prezentowaliśmy U-Drive Mirror BT, kamerę wbudowaną w lusterko wsteczne. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że obiektyw rejestratora znajduje się przy górnej krawędzi szyby, nagranie jest zatem porównywalne z tym co widzi kierowca.

U-Drive Navigation MT4058 to rozszerzenie poprzedniej koncepcji, tym razem użytkownik ma do dyspozycji dwie kamery: przednią o rozdzielczości 1080p, wbudowana w lusterko oraz dodatkową o rozdzielczości 720p, montowaną np. nad tablicą rejestracyjną lub tylną szybą. Prócz nagrywania tego co dzieje się na drodze, ta druga może pełnić rolę kamery wstecznej ułatwiającej parkowanie. Po jej podłączeniu do lusterka i gniazda żarówki światła cofania od razu po włączeniu wstecznego biegu na lusterku pojawi się obraz z kamery wzbogacony o linie pomocnicze ułatwiające określenie odległości od przeszkody. Za takie wyposażenie producentowi należą się słowa uznania. Nie jest to jednak kres możliwości MT4058.

Urządzenie wyposażone jest w zewnętrzny, podłączany za pomocą kabla, odbiornik GPS. Na jego spodzie znajdziemy folię samoprzylepną umożliwiającą jego montaż po wewnętrznej stronie szyby. Dzięki długiemu przewodowi możemy swobodnie wybrać dogodne miejsce montażu ukrywając kabel pod podsufitką i w słupku przedniej szyby. Zewnętrzny odbiornik daje też bardziej stabilne odczyty pozycji GPS. Dzięki temu na nagraniu widoczna może być też aktualna prędkość pojazdu. Jako że sprzęt działa pod kontrolą tabletowej edycji systemu Android w wersji 4.4.2 możliwe jest także wykorzystanie go do nawigacji. Dobra wiadomość jest taka, że współpracuje z nim większość dostępnego w sklepie Play oprogramowania włączając w to Yanosika, AutoMapę, MapaMap, TomToma czy mapy Here. MT4058 dość szybko określa lokalizację (podczas testów ok. 30 sekund od zimnego startu).

Komunikaty głosowe wydobywają się przez umieszczony z tyłu głośnik, który jest jednak nieco przytłumiony po montażu na samochodowym lusterku. Jednak wbudowany transmiter FM umożliwia przesłanie dźwięku do samochodowego radia, wystarczy w MT4058 ustawić wybraną częstotliwość nadawania i dostroić do niej odbiornik. Prócz komunikatów przesłać możemy też muzykę z odtwarzacza audio. Niestety lusterko nie zostało wyposażone w odbiornik radiowy, zatem przesyłając dźwięk do samochodowego zestawu audio nie będziemy mogli posłuchać stacji radiowych. Uprzedzając pytania, ustawienie tej samej częstotliwości nadawania co ulubiona stacja radiowa nie rozwiązuje problemu, w większości przypadków usłyszymy tylko dźwięki z nawigacji.

Wyposażony w dwurdzeniowy procesor Allwinner A23 (jak można sądzić po informacjach dostępnych w interfejsie Androida) (taki jak w Kiano Slim Tab 8) sprzęt działa jak tablet zamknięty w nieco odmiennej obudowie. Ma to zarówno zalety jak i wady. Do tych pierwszych możemy zaliczyć obsługę kodowania i dekodowania wideo w formacie 1080p z szybkością 60 klatek na sekundę co pozwala na rejestrację płynnych nagrań w rozdzielczości Full HD, a nawet jednoczesnego nagrywania materiału z obydwu kamer (kamery rejestrują nagrania z szybkościąok 30 kl./s). Jako że producent nie pozbył się obsługi czujnika położenia, prawdopodobnie w celu wykrywania wstrząsów, obraz na ekranie zmienia orientację gdy przechylimy lusterko do pionu. Niestety sporadycznie zmiana położenia zdarzała się też podczas jazdy po bardzo wyboistej drodze.

Dostęp do sklepu Play pozwala na instalację dowolnego oprogramowania, wewnętrzna pamięć o pojemności 8 GB powinna wystarczyć do wszelkich zastosowań. Na nagrania z kamer lepiej jednak przeznaczyć kartę microSD o pojemności do 64 GB. Choć wbudowane 512 MB pamięci RAM może wydawać się wartością niedostateczną do prawidłowego funkcjonowania Androida, to podczas testów, przy standardowym scenariuszu wykorzystania, nie mieliśmy z nim żadnych problemów – nagrania i nawigacja działały bez zarzutów.

Dotykowy panel o przekątnej długości 5 cali zapewnia wygodną obsługę, niedociągnięciem jest jednak aktywność rozpoznawania dotyku gdy ekran jest wygaszony. Choć podczas jazdy nieczęsto będziemy stukać palcem po ekranie, to przypadkowe dotknięcie może uruchomić niezamierzoną funkcję. Samo lusterko jest większe niż te montowane standardowo w większości modeli aut. Możemy się też spodziewać, że jego krzywizna też będzie inna. Oznacza to zwykle większe pole widzenia do tyłu, ale szczególnie w małych autach zasłania procentowo większą powierzchnię przedniej szyby. MT4058 ma grubość ok 2,5 cm, a co za tym idzie o tyle jest zbliżone do kierowcy. W mniejszych samochodach, gdzie odległość oczu kierowcy od lusterka jest mniejsza, może mieć to wpływ na komfort jazdy.

Co do funkcjonalności testowanego sprzętu nie mam niemalże żadnych zastrzeżeń. Jakość obrazu jest dobra (co możecie sprawdzić na załączonym filmie), nawigacja GPS działa stabilnie, a przesyłany do radia samochodowego dźwięk jest wyraźny. Mimo niedociągnięć opisanych wcześniej, jest to sprzęt, który dobrze spełnia swoją funkcję. Nieco brak wbudowanego modemu 3G, połączenie z Internetem może być ustanowione tylko poprzez WLAN. Jest jeszcze mały szczegół, łyżka dziegciu w beczce miodu – niebieska powłoka, którą pokryte jest lusterko przyciemnia obraz. O ile w słoneczny dzień można to uznać za zaletę, o tyle podczas jazdy w nocy czy w słabo oświetlonym tunelu po prostu widzimy nieco mniej. Uwaga ta nie dotyczy posiadaczy aut z fabrycznie przyciemnionym lusterkiem wstecznym.

Dane techniczne:

CPU i GPU:

– A23 Dualcore 1Mhz

– Mali-450 MP2

System operacyjny:

-Android 4.4 KitKat

Dane:

– Karta sieciowa WIFI 802.11 b/g/n

GPS:

– MT6627 1.575 GHz

– Czułość śledzenia: -165 dBmc

– Dokładność pozycjonowania: 15 m, 2D RMS; 10 m, 2D RMS, WAAS, 0,1 m/s

– Szybkie ustalanie pozycji

Wyświetlacz:

– 5 cali, TN 854×480 punktów

– Wielopunktowy ekran dotykowy

Kamery:

– Przód: 1080p FULL HD WDR

– Tył: 720p HD

– Tryb kamery cofania

– Kabel 5,5m

– Szeroki kąt widzenia

Pamięć:

– 8GB FLASH, 512MB RAM

– Obsługa kart pamięci micro SD do 64GB do zapisu obrazu z kamery

Sensory:

– Wstrząsu

Bateria:

– Litowo-jonowa 640mAh

Inne:

-Transmiter FM
– Funkcja SOS do blokowania aktualnie nagrywanego filmu
– Mocowanie na oryginalnym lusterku za pomocą wytrzymałych gumek
– Aplikacja ułatwiająca posługiwanie się urządzeniem
– Wielojęzyczny interfejs
– Interfejs miniUSB 2.0
– Wymiary: 310x85x25mm

Zasilanie:

– 5V 2A

– Ładowarka samochodowa 12/24V z gniazda zapalniczki samochodowej