100 aplikacji, które warto znać

Do Androida, iOS-u i Windows Phone'a powstało łącznie ok. 3 milionów aplikacji – większość dostępna jest za darmo. CHIP podpowiada, które z nich warto zainstalować w pamięci smartfonu.

Nawet jeśli większość programów przechowywanych w pamięci naszych smartfonów to aplikacje darmowe, zazwyczaj za kilka przydatnych narzędzi skłonni jesteśmy zapłacić. Producenci oprogramowania dostrzegli możliwość zarobienia na sprzedaży aplikacji przeznaczonych do smartfonów. Dziś użytkowników Androida kusi ponad 1,3 miliona programów dostępnych w Play Storze, posiadacze iPhone’ów i iPadów mogą sięgnąć po 1,2 miliona gier i aplikacji w App Storze, natomiast Microsoft kusi 300 tysiącami programów w Windows Phone Storze. CHIP pomaga przy wyborze niezbędnych aplikacji i przedstawia 100 najlepszych programów oraz gier podzielonych na cztery kategorie. Przeczytajcie i sami sprawdźcie – tych aplikacji nie należy przegapić.

Praca/ Bezpieczeństwo

ZenMate Security & Privacy VPN

0,00 zł – Android 0,00 zł – iOS

Pomimo rozwoju szybkich sieci LTE publiczne WLAN-y wciąż pozostają najlepszymi przyjaciółmi użytkowników smartfonów. Jednak zalecamy ostrożność: hotspoty to również plac zabaw dla złodziei danych. VPN chroni naszą komunikację poprzez szyfrowanie wysyłanych i odbieranych plików, a ZenMate jest jedną z najłatwiejszych w obsłudze aplikacji VPN. Za darmo otrzymujemy 500 MB transferu danych miesięcznie, co powinno w zupełności wystarczyć wielu użytkownikom. Podczas pracy z ZenMate ukryjemy swoją tożsamość, udając mieszkańca USA, Hongkongu, Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.Aplikacja pozwoli nam korzystać z serwisów internetowych, które mają ograniczenia regionalne bazujące na adresach IP klienta.

Pulpit zdalny Chrome

0,00 zł Android

Aby z urządzenia z Androidem uzyskać dostęp do komputera z Windows, możemy posłużyć się aplikacją Pulpit zdalny Chrome. Wszystko, czego potrzebujemy do tego celu, to zainstalowana na komputerze z Windows przeglądarka Chrome wraz z rozszerzeniem Pulpit zdalny oraz aplikacja Pulpit zdalny Chrome uruchomiona na mobilnym sprzęcie z Androidem. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem konta Google’a, które musimy skonfigurować na urządzeniach biorących udział w połączeniu. Dodatkowo podczas nawiązywania połączenia musimy podać PIN – wówczas transmisja danych pomiędzy Windows a Androidem zostanie zaszyfrowana. Pulpit zdalny Chrome przyda się w sytuacji, gdy musimy zdalnie pomóc w rozwiązywaniu problemów z aplikacjami Windows, jak również

podniesie komfort sterowania komputerem, bez ruszania się z kanapy.

Master Password

0,00 zł iOS

Nawet jeśli smartfony ułatwiają wiele codziennych zadań, to zapamiętywanie wielu haseł wciąż pozostaje niedogodnością. W przeciwieństwie do typowych aplikacji przechowujących hasła w zaszyfrowanym sejfie, Master Password prezentuje nowe podejście: aplikacja służy do generowania złożonych, trudnych do odgadnięcia haseł wykorzystywanych w serwisach, do których się logujemy. Poszczególne klucze do serwisów nie są nigdzie zapisywane, a jedynie generowane na bazie nazwy serwisu i naszego głównego hasła. Rozwiązanie takie nie wymaga więc synchronizacji bazy danych na różnych urządzeniach ani przechowywania haseł w serwisie usługodawcy. Master Password pozwoli nam również wygenerować loginy oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez serwisy jako dodatkowe zabezpieczenie logowania.

Dokumenty Google

0,00 zł Android, 0,00 ioS

Pakiet biurowy na smartfony i tablety oferuje wciąż mniej funkcji, niż zazwyczaj może zaproponować przeciętny zestaw aplikacji uruchomionych w Windows lub Linuxie. Dobry kompromis udało się osiągnąć Google Docs. Google zakupił znaną aplikację QuickOffice i wiele jej funkcji zintegrował w Dokumentach Google. W efekcie użytkownicy mogą dopracować na ekranie tabletu lub smartfonu istniejące dokumenty Office, natomiast tworzenie nowych dokumentów jest jeszcze w powijakach. Proste pliki Worda przetworzymy po przeprowadzeniu automatycznej konwersji, jednak złożone procesy formatowania sprawiają aplikacjom Google’a problemy. Nasze pliki możemy chronić za pomocą hasła oraz udostępniać do edycji innym osobom.

Authy

0,00 zł Android, 0,00 zł iOS

Każda nowa informacja o złamaniu haseł serwisów internetowych zmusza nas do zastanowienia się, czy stosowane przez nas zabezpieczenia są wystarczające. Rozwiązaniem może okazać się dwuetapowa autoryzacja użytkownika, którą tymczasem oferują duże serwisy i firmy. Oprócz podania hasła wymagany jest również np. kod PIN, ważny tylko przez krótki okres. Taki kod uzyskamy, korzystając z bezpłatnej aplikacji Authy. Mocne strony Authy to łatwe konfigurowanie oraz zarządzanie wieloma kontami. Poza tym możemy zapisać kopię bezpieczeństwa naszego profilu, co pozwoli później odzyskać dane z kopii bezpieczeństwa i uniknąć procedur awaryjnego odzyskiwania haseł, nawet jeśli zgubimy smartfon.

Threema

6,85 zł Android, 7,65 zł iOS

Prawie wszyscy korzystamy z komunikatorów, wymieniając wiadomości przez WhatsApp, Hangouts i Facebooka. Threema to również świetne narzędzie komunikacyjne, w którym nacisk położono na bezpieczeństwo. Aplikacja szyfruje dane pomiędzy uczestnikami dyskusji, tak by operator serwera nie miał szansy odszyfrowania wysyłanych wiadomości. Oprócz tekstów możemy również wysyłać zaszyfrowane zdjęcia, filmy oraz lokalizację. Threema na życzenie przenosi dane kontaktowe bezpośrednio z naszej książki adresowej. Nasi rozmówcy z czatów są rozpoznawani na podstawie identyfikatora – aby go uzyskać, łącząc się z czatem, musimy zeskanować kod innego użytkownika na naszym smartfonie. Zakres funkcji aplikacji rozszerzymy za pomocą wtyczek. Posiadacze iPhone’ów mogą dokonać identyfikacji za pośrednictwem Touch ID.

Online/ Narzędzia

Paliwko | Ceny paliw, stacje

0,00 zł Android

Stacje benzynowe dyktują warunki: tankując samochód, musimy kalkulować, za ile dziś dojedziemy do pracy lub do domu. Korzystając z aplikacji Paliwko, dzięki przejrzystym mapom szybko znajdziemy

najkorzystniejsze ceny w okolicy. Dodatkowe opcje pozwolą zawęzić wyszukiwanie do paliwa preferowanego typu. Jeśli nasz bak świeci pustką, aplikacja wskaże nam stacje położone najbliżej. Możemy również sami przyczynić się do uzupełnienia bazy danych, podając aktualne ceny paliw dostrzeżone na stacji, na której się zatrzymaliśmy. Ze względu na szybko zmieniające się ceny paliw aplikacja nie zawsze wskaże najtańszą stację w okolicy. Warto jednak dać szansę programowi i zwrócić uwagę na wygodny, intuicyjny interfejs aplikacji.

Glympse Keyboard

0,00 zł Android

Aplikacja Glympse ma dużą społeczność fanów. Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej usługi, podpowiadamy: za pośrednictwem Glympse Keyboard możemy udostępnić przez pewien czas innym osobom informacje o naszym położeniu geograficznym. Taka opcja sprawdzi się w praktyce, np. gdy wybieramy się z wizytą do przyjaciół i chcemy pokazać, jak długo jeszcze będziemy w drodze. Program oferuje możliwość przekazywania danych w postaci odsyłacza, który nie wymaga instalowania Glympse. Nasze położenie przekazujemy np. w wiadomości WhatsApp lub za pośrednictwem Gmaila. Oprócz formy, w jakiej przekazujemy informację, musimy jeszcze określić czas, przez jaki nasze położenie geograficzne będziemy udostępniać znajomym lub przyjaciołom.

Flynx Browser

0,00 zł Android

Smartfonom nie brakuje przeglądarek. Jednak wiele browserów nie ma jednej przydatnej cechy: opcji pobierania w tle elementów serwisu dostępnych w postaci odsyłaczy. Flynx Browser jest sprytniejszy: po otwarciu głównej strony serwisu pracowicie pobiera dane zapisane w postaci podstron. To praktyczne rozwiązanie pozwoli nam uniknąć wpatrywania się w pustą białą kartę, jak dzieje się w przypadku innych przeglądarek. Flynx informuje nas o tym, że pobiera dane, wyświetlając ikonę z paskiem postępu. Kiedy treść podstrony zostanie wczytana, możemy bez oczekiwania otworzyć kolejne elementy serwisu WWW. Aplikacja przyda się, jeśli dysponujemy wolnym połączeniem z Internetem. Flynx otwiera równolegle do czterech odsyłaczy. Musimy wziąć pod uwagę to, że pobieranie dodatkowych stron wpłynie na zwiększenie transferu danych.

Imo.im

0,00 zł Android, 0,00 zł iOS

Multikomunikator znany użytkownikom Windows. Podstawowym założeniem w przypadku Imo.im jest obsługa wielu sieci komunikacyjnych. Po wprowadzeniu danych logowania aplikacja umożliwi nam komunikację za pośrednictwem Facebooka, ICQ, Google Talk, Skype’a i wielu innych usług. Konto Imo jest powiązane albo z numerem naszego telefonu (w przypadku smartfonów), albo z naszym kontem na Twitterze bądź Facebooku. Warto zauważyć, że prowadząc czat w grupie użytkowników, możemy rozmawiać poza domyślnymi sieciami komunikacyjnymi, przekazując w ten sposób informację pomiędzy różnymi komunikatorami. Imo.im oferuje również opcje ubarwiania pogawędek za pomocą naklejek. Możemy także wykorzystać aplikację do komunikacji głosowej oraz rozmów wideo, z użyciem kamery wbudowanej w tablet lub smartfon.

Multimedia

Program TV

0,00 zł Android, 0,00 zł Windows Phone, 0,00 zł iOS

Co widać i słychać w telewizji? Aplikacja „Program TV” umożliwia przeglądanie aktualnego programu 300 kanałów, spośród których 139 stacji nadaje w języku polskim. Nie możemy wprawdzie obejrzeć nadawanej audycji w postaci strumienia, jednak „Program TV” zawsze spieszy z przypomnieniem o ulubionym filmie lub serialu – jeśli zadbamy o dodanie go do listy przypomnień. Wygodne opcje filtrowania kanałów pozwalają wybrać najczęściej oglądane kanały, a także ograniczyć program przeglądanych stacji telewizyjnych do audycji określonego typu (filmy, seriale, sport, fantastyka). W przypadku większości filmów, wybierając tytuł na liście, możemy przeczytać krótką recenzję, zobaczyć zdjęcie, nazwisko reżysera i obsadę. Aplikacja oferuje opcję wyszukiwania programów i powtórek.

Pixelmator

32,25 zł iOS

Uwaga, to świetna aplikacja do przetwarzania obrazu przewidziana wyłącznie do iPada. Posiadacze Maców znają ją jako niedrogi substytut Photoshopa. Pixelmator pozwala m.in. otwierać pliki PSD z warstwami. Narzędzie graficzne obsługuje również wiele innych formatów zapisu obrazu. I najważniejsze: aplikacja oferuje doskonały komfort obsługi i zestaw świetnych narzędzi do pracy. Możemy, np. wykonując gest palcem, usunąć niepotrzebne elementy ze zdjęć lub nałożyć efekt na wybrany obszar. Dysponując dużą ilością wolnego czasu, przy wsparciu Pixelmatora subtelnie skorygujemy jasność, kontrast i balans barw. Przetworzone pliki graficzne zapisujemy lokalnie, w pamięci iPada lub w chmurze iCloud.

Spotify Music

0,00 zł iOS 0,00 zł Android 0,00 zł Windows Phone

Spotify zapewnia swoim klientom dostęp do 20 milionów utworów wykonawców z całego świata. Aplikacja pozwala transmitować w formie strumienia danych muzykę na telefon lub tablet. Jeśli zależy nam na pełnej funkcjonalności Spotify, musimy wyłożyć 19,99 zł miesięcznie za usługę pozbawioną reklam. Jednak okazjonalnym słuchaczom w zupełności wystarczy bezpłatna wersja Spotify. Drobne ograniczenia, np. odtwarzanie listy utworów tylko w trybie losowania muzyki, można przecież zaakceptować. Niestety, tryb pracy offline jest zarezerwowany wyłącznie dla odpłatnej wersji Premium. Aplikacja jest prosta w obsłudze, wyszukiwanie tytułów lub artystów szybkie i niezawodne, a tworzenie list utworów – intuicyjne.

Hyperlapse

0,00 zł iOS

Smartfony coraz częściej stają się narzędziem do robienia spontanicznych zdjęć i filmów. Twórczość przypadkowych filmowców i fotografów wyraźnie jednak świadczy o tym, że wykonując ujęcie, nie zawsze wiedzą, co zamierzają osiągnąć. Hyperlapse wnosi więcej życia w nudne filmy nagrane kamerą smartfonu. Możemy m.in. wykorzystać swój smartfon do wykonywania przyspieszonych zdjęć. Wystarczy uruchomić aplikację i nacisnąć przycisk nagrywania. Aby obraz nie skakał, Hyperlapse zręcznie dostosowuje ujęcie zarejestrowane za pośrednictwem kamery. Kiedy film zostanie nakręcony, możemy w kolejnym kroku za pomocą suwaka określić szybkość jego odtwarzania. Jeśli dotkniemy czterema palcami ekranu cztery razy, aplikacja wyświetli menu konfiguracyjne, które pozwoli nam regulować parametry nagrań.

VoD Onet

0,00 zł Android, 0,00 zł Windows Phone, 0,00 zł iOS

Zanim nasz rynek zostanie na trwałe przebudowany przez Netflixa (na którego miejmy nadzieję nie będziemy musieli długo czekać), pozostaje nam cieszyć oczy i uszy filmami oferowanymi przez polskich usługodawców. VoD Onet to jeden z największych serwisów filmowych, do którego dostęp uzyskujemy poprzez stronę WWW lub aplikacje do Androida, iOS-u i Windows Phone. W zamian za oglądanie reklam w serwisie VoD mamy dostęp do bazy obejmującej kilkaset filmów (polskich i zagranicznych), które obejrzymy za darmo. Pozostałe materiały filmowe możemy obejrzeć za niewygórowane opłaty (w cenach promocyjnych, za niektóre filmy z cyfrowej wypożyczalni zapłacimy zaledwie złotówkę). W ofercie serwisu filmowego VoD Onet znajdziemy również popularne seriale telewizyjne, dokumenty, programy rozrywkowe i bajki dla dzieci.

Gry/ Rozrywka

Grand Theft Auto (GTA): San Andreas

28,99 zł Android, 25,50 zł iOS, 29,99 zł Windows Phone

Połączenie wyścigów i strzelaniny – to klucz do sukcesu serii GTA. Mimo że od wydania San Andreas

na PlayStation upłynęło już 10 lat, gra nieźle wygląda na ekranikach smartfonów i tabletów. Mobilna wersja GTA dowodzi, że na ekranie dotykowym da się grać, a urządzenia z Androidem, iOS-em i Windows Phone są gotowe na przyzwoite strzelaniny. W San Andreas możemy wziąć udział w 96 misjach, co gwarantuje dużo dobrej zabawy. W sytuacjach bez wyjścia zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże w biedzie. Fani serii krytykują sterowanie dotykowe, my jednak uważamy konwersję za udaną – wystarczy nieco potrenować w ramach rozgrzewki. Warto dać szansę odkurzonemu z 10-letniego pyłu GTA.

Modern Combat 5 Blackout

22,29 zł Android, 15,30 zł iOS, 9,99 zł Windows Phone

Piąta część strzelaniny nic nie straciła ze swej intensywności, wprost przeciwnie – dopracowana grafika i świetna rozgrywka to atuty gry. Równie dobre jest sterowanie, które możemy dostosować do własnych potrzeb. Możemy także posłużyć się zewnętrznym kontrolerem. Szkoda, że nawet tryb kampanii działa tylko wtedy, gdy mamy aktywne połączenie z Internetem. Zabawa da nam dużo satysfakcji zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak i w walce wieloosobowej. W drugim przypadku gracze mają do wyboru cztery różne klasy postaci i rozgrywkę na zróżnicowanych terenach. Na iPhonie 6 gra wygląda nieco lepiej niż na innych platformach. Producent edycji do iOS-u zadbał o każdy szczegół.

Onefootball – Tylko piłka!

0,00 zł Android, 0,00 zł iOS, 0,00 zł Windows Phone

Fani futbolu potrzebują właśnie takiej aplikacji. Nigdzie indziej nie można śledzić piłki nożnej na żywo

z ok. 400 międzynarodowych lig. Wystarczy wybrać swoją ulubioną drużynę, by uzyskać dostęp do transmisji spotkań, statystyk i wiadomości. Onefootball dostarcza przy tym bardzo szczegółowe informacje o meczach, wskazuje najważniejsze wydarzenia i podsumowuje każdy dzień rozgrywek. Jeśli chcemy, możemy bardzo mocno zagłębić się w świat piłki nożnej. Bardzo przydatne są dodatkowe informacje, które sprawdzą się nawet wtedy, gdy obserwujemy mecz na stadionie albo transmisję spotkania w telewizji. Sprawdza się także opcja dodawania własnych komentarzy, choć naszym zdaniem przydałaby się moderacja wypowiedzi kibiców.

Runtastic Pro

19,99 zł Android, 17,10 zł iOS, 9,99 zł Windows Phone

Czas opuścić wygodną kanapę! Jeśli potrzebujemy solidnego zastrzyku motywacji, by rozpocząć ćwiczenia fizyczne, Runtastic Pro to właściwa aplikacja. Żaden inny program treningowy nie oferuje tak rozbudowanej funkcjonalności. Możemy m.in. notować przebyte odcinki drogi za pomocą GPS, zapisując zarówno odległość, szybkość, jak i czas poświęcony na pokonanie dystansu. Za wyborem wersji odpłatnej przemawiają komunikaty głosowe, które przekazują nam istotne informacje. Rozszerzone opcje treningowe wersji Pro dają m.in. możliwość planowania przerw. Kto z żelazną konsekwencją będzie przestrzegał zasad treningu z Runtastic Pro, może podzielić się swoimi osiągnięciami na Facebooku lub Twitterze.

Threes!

6,12 zł Android, 6,85 zł iOS 0,00 zł Windows Phone

Uwaga, uzależnia! Jeśli Sudoku lub 2048 jest dla was za łatwe, powinniście wypróbować Threes!. W grze, podobnie jak w 2048, chodzi o dodawanie liczb. Zaczynamy od 1 i 2, poprzez proste łącznie pól uzyskujemy sumę: 3. W kolejnych krokach, przesuwając elementy na kwadratowym polu gry, możemy dodawać do siebie tylko takie same liczby, co sprawi, że uzyskamy wartości: 3, 6, 12, 24, a więc wielokrotności cyfry 3. W Threes! gra się wygodnie, a sama gra uruchamia się błyskawicznie. Również muzyka odtwarzana w tle pasuje do rozgrywki. Cel gry? Oczywiście uzyskać jak największą liczbę, łącząc ze sobą elementy na planszy. Warto odnotować, że aplikacja nie wymaga połączenia z Internetem, działa w trybie offline.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.