Jak zaprojektować sieć biurową? Poradnik

Jak zaprojektować sieć biurową? Poradnik

Wszystkie założenia kompleksowo spełniają urządzenia firmy Ubiquiti. Producent oferuje innowacyjne rozwiązania, które cieszą się ogromną popularnością na rynku IT. Ogromnym plusem jest brak dodatkowych licencji i aktywne wsparcie społeczności użytkowników. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowym scenariuszem projektowania i budowy sieci biurowej w oparciu o rozwiązania Ubiquiti. By symulacja zawierała jak najwięcej szczegółów, przyjmijmy pewne założenia. Nasze przykładowe biuro będzie wyposażone w kilkanaście stanowisk z komputerami stacjonarnymi oraz laptopami posiadającymi stacje dokujące z portem LAN. Każdy komputer zostanie przydzielony do użytkownika pracującego w jednym z trzech działów firmy – sprzedaży, logistyki lub księgowości. W sali konferencyjnej znajdzie się projektor z kartą Wi-Fi. By ułatwić wymianę danych, wykorzystamy urządzenia typu NAS. Przy każdym stanowisku znajdzie się także telefon.

Okablowanie

Jeśli budynek, w którym znajduje się nasza firma posiada już okablowanie sieciowe (UTP lub STP), możemy je wykorzystać. Jeśli nie – musimy je zbudować. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu. Ważnym czynnikiem jest cena, jednak nie w każdym przypadku jest kluczowa, ponieważ bywa, że zamontowanego kabla nie można wymienić. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że bardzo często okablowanie umieszcza się w bliskim sąsiedztwie przewodów elektrycznych, co może wpływać na stabilne działanie sieci. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w kable ekranowane, które są wykonane z miedzi i mają dobrą izolację. Firma Ubiquiti posiada w swojej ofercie dwa typy przewodów –

TC-PRO

(654,95 brutto) i

TC-CARRIER

(837,63 brutto), które wyróżniają się klasą 5e i ekranem STP. Doskonale sprawdzają się do budowy sieci, które nie będą wymagały modernizacji przez wiele lat. Dodatkowo, drugi z wymienionych posiada wzmocnienie i izolację par przewodów, co znajduje zastosowanie zwłaszcza w zewnętrznych instalacjach.

Router

Kolejnym ważnym elementem jest dobór sprzętu dostępowego, czyli routera. Ważne, by wcześniej sprecyzować swoje potrzeby i skupić się na kluczowych parametrach. Pomijając podstawowe funkcje – takie jak obsługa kilku mediów dostępowych – urządzenie powinno też mieć jak najszersze możliwości konfiguracyjne, a zarazem być na tyle wydajne, by zapewnić płynne przekazywanie informacji między firmą a internetem. Bardzo dobrze sprawdza się w tym router USG kosztujący 530,20 zł brutto, posiadający szereg zastosowań, tj. obsługę VPN czy odseparowanie działów (VLAN), które pozytywnie wpływają na wydajność sieci i bezpieczeństwo. Model jest w stanie przesłać ponad milion pakietów w ciągu sekundy, a jego maksymalna przepustowość to 3 Gb/s. Dodatkowo, wspiera zarządzanie produktami UniFi (o których wspomnimy w dalszej części tekstu). W ofercie Ubiquiti znajdują się także inne ciekawe rozwiązania, do których można zaliczyć m.in.

ER-X

kosztujący 242,57 zł brutto, mały router, idealny do zastosowania w oddziałach firmy albo

ERPoe-5

(cena 779,70 brutto), który posiada 5 portów PoE do zasilania innych urządzeń.

Przełączniki

Niezbędnym elementem są też przełączniki (switche), które łączą sieć w całość. Czasy, gdy wykorzystywano je tylko do zwielokrotnienia liczby portów routera już dawno minęły i od tego typu urządzeń wymaga się znacznie więcej. Ich podstawową cechą jest obsługa VLAN, protokołu pozwalającego na dzielenie jednej sieci na mniejsze segmenty, co wpływa na większą wydajność i bezpieczeństwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mają dostęp tylko do zasobów, które znajdują się w ich działach. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość zasilania za pomocą przełącznika. Standard Power over Ethernet jest wykorzystywany przez większość producentów sprzętu sieciowego na świecie. Zdarzają się jednak odstępstwa – bywa, że urządzenia pracują z napięciem 24 lub 48 V, co stanowi niemały problem i konieczność stosowania adapterów redukujących napięcie lub dwóch typów switchy. Ubiquiti wychodzi tym problemom naprzeciw, oferując linię przełączników UniFi. Rozwiązania w pełni wspierają protokół VLAN i umożliwiają wybór napięcia, jakim ma być zasilane urządzenie podłączone do konkretnego portu. Dzięki temu dobór sprzętu końcowego jest znacznie łatwiejszy. Interesującym przykładem z tej serii produktów jest przełącznik

US-48-750 W

(cena: 4566,84 zł brutto), który może zasilać urządzenia o łącznej mocy 750 W. Model posiada po dwa złącza SFP i SFP+, więc jeśli w projekcie zakłada się zastosowanie połączeń światłowodowych, warto go wykorzystać.

Punkty dostępu w sieci bezprzewodowej

W żadnym biurze nie może zabraknąć też Wi-Fi, zwłaszcza jeśli w firmie są wykorzystywane urządzenia mobilne (smartfony czy laptopy). Każdy z pracowników powinien mieć do niej dostęp, tym bardziej, że już na wstępie zaznaczyliśmy, że nie wszyscy dysponują komputerami stacjonarnymi. Budowa sieci bezprzewodowej jest dużo trudniejsza od kablowej. Stworzenie wizualizacji rozkładu pomieszczeń ułatwi oszacowanie liczby urządzeń przypisanych do konkretnego punktu dostępu. Warto też zorientować się, w jakiej technologii pracują rozwiązania znajdujące się w firmie i do jakiego typu urządzeń mogą być podłączone. Podczas planowania trzeba też wziąć pod uwagę źródła zakłóceń lub przeszkody, które mogą tłumić sygnał. Można przeprowadzić test zasięgu , czyli zakupić jeden produkt typu AP (access point) i sprawdzić, jak rozkłada się sygnał. Nie ma konkretnych wytycznych odnośnie ilości użytkowników przypadających na jeden punkt dostępu, ważne, co będzie do niego podłączone. Po zgromadzeniu niezbędnych danych można przystąpić do wyboru konkretnych rozwiązań. Oferta Ubiquiti jest na tyle obszerna, że każdy – niezależnie od potrzeb – może bez problemu dobrać odpowiednie urządzenia. Doskonale sprawdzi się m.in. nowa linia obsługująca standard AC. Wszystkie jej modele posiadają technologię dual-band, co pozwala na lepsze zarządzanie wydajnością sieci (starsze rozwiązania mogą być podpięte do układu 2,4 GHz, a nowsze i szybsze do modułu 5 Ghz). Ważną cechą jest też możliwość zarządzania parametrami AP z jednego miejsca za pomocą udostępnianego za darmo programu UniFi Controller (trudno sobie wyobrazić sytuację, w której ustawienia byłyby zmieniane oddzielnie dla każdego urządzenia). Dzięki niemu firma zabezpiecza się przed czasochłonnymi procesami, które mogłyby generować przestoje w pracy. Jego plusem jest też rozbudowany moduł do zarządzania uprawnieniami i wspomnianym wcześniej USG, co umożliwia np. uruchomienie w sieci kilku serwerów DHCP. Istnieje także możliwość zakupu

UC-CK

(koszt: 422,97 zł brutto) dedykowanego urządzenia posiadającego już zainstalowany UniFi Controller. Wszystkie AP obsługują aktualnie przyjęte za normę sposoby autoryzacji użytkowników, takie jak WPA czy WPA2.

Telefonia IP

W każdej firmie wykorzystuje się telefony i także w tej dziedzinie Ubiquiti ma się czym pochwalić. Producent posiada w ofercie trzy funkcjonalne modele, wyposażone w kolorowe wyświetlacze dotykowe o przekątnych ekranu 5″ (

UVC

i UVC-PRO kosztujące odpowiednio 633,07 i 2089,61 zł brutto) i 7″ (

UVP-Executive

– 1777,73 zł brutto), które poza klasycznym oprogramowaniem posiadają zainstalowany system Android 4.4.2, umożliwiający wykorzystanie wielu – często bezpłatnych – aplikacji. Dwa wyższe modele posiadają kamerę o rozdzielczości 720p, co pozwala na prowadzenie wideorozmów w wysokiej jakości. Urządzenia mogą być zasilane z portów PoE, więc do ich instalacji nie są wymagane żadne inne akcesoria. Co ważne, mogą też współpracować z różnymi usługodawcami telefonii internetowej.

Kamery

Oferta Ubiquiti obejmuje również kamery IP. Zalet posiadania monitoringu nie trzeba wymieniać. Chcemy jednak zaznaczyć, że producent oferuje modele przeznaczone zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Udostępnia także bezpłatną aplikację pozwalającą na rejestrowanie obrazu i sterowanie parametrami urządzenia, która może być zainstalowana na dowolnym komputerze z dyskiem mieszczącym zapis obrazu. Alternatywą jest zakup dedykowanego rejestratora NVR, kosztującego 1595,99 zł brutto, wyposażonego w 500 GB przestrzeni. Spośród kamer na szczególną uwagę zasługuje UVC-PRO (2089,61 zł brutto), zbudowana w standardzie IP67, która jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne oraz posiada bardzo wysoką rozdzielczość i podświetlenie IR, dzięki czemu doskonale sprawdza się do budowy zewnętrznego systemu dozoru. Wewnątrz budynków (poza standardowym modelem kopułowym UVC-DOM, który możemy posiadać za kwotę 619,31 zł) lepiej sprawdzi się niewielki UVC-MICRO kosztujący 465,59 zł brutto, który jest idealny do dyskretnego monitoringu (np. w galeriach handlowych).

Podsumowanie

Projektowanie sieci biurowej jest złożonym procesem, którego etapy należy starannie zaplanować. Oferta innowacyjnych, przemyślanych produktów Ubiquiti pozwala go znacznie uprościć i zaoszczędzić. Do niedawna część tego typu urządzeń była dostępna jedynie dla dużych przedsiębiorstw, które dysponowały pokaźnym budżetem, jednak obecnie granice się zacierają i nawet małe przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na budowę profesjonalnej sieci komputerowej. Urządzenia Ubiquiti to alternatywa dla droższych rozwiązań, umożliwiająca stworzenie wydajnej i w pełni funkcjonalnej sieci biurowej w bardzo przystępnej cenie. Każdy z proponowanych modeli jest wykonany z dbałością o potrzeby klientów. Dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu wdrożenie przebiega sprawnie i szybko można cieszyć się z niezawodnych, elastycznych produktów.

***

Senetic oferuje rozwiązania sieciowe, serwerowe i oprogramowanie dla klientów końcowych, korporacyjnych oraz indywidualnych, a także resellerów, integratorów, ISP oraz firm z branży IT. Senetic stawia na dynamiczny rozwój. Od 2009 roku nieustannie rozszerza obszar działania w branży IT. Oferując najlepsze na rynku oprogramowanie i narzędzia do budowy infrastruktury sieciowej i serwerowej, koncentruje się na sprawdzonych, prestiżowych markach.

Powiązane treści:

Router Asus w rankingu najlepszych routerów