Oukitel Universe Tap U8 Uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca

Ostatnio prezentowaliśmy wam smartfon Oukitel K4000 wyposażony w baterię o pojemności 4000 mAh, która zapewniała mu dość długi czas działania bez ładowania. Dziś przedstawiamy model o bardzo zbliżonej konfiguracji, ale z o pół cala większym ekranem.
Oukitel Universe Tap U8 Uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca

Tak samo jak K4000, U8 ma na pokładzie czterordzeniowego MediaTeka MT6735, 2 GB pamięci RAM i 16 GB przestrzeni na dane użytkownika (faktycznie ok. 12,1 GB). Choć zastosowany procesor obsługuje przetwarzanie 64-bitowe, zainstalowany system Android 5.1 działa w trybie 32-bitowym. Niestety, jak w przypadku większości modeli opartych o SoC MediaTek-a, U8 nie może się pochwalić liczebnością i zróżnicowaniem wbudowanych sensorów. Znajdziemy tu absolutne minimum potrzebne do działania. Jest GPS, ale nie znajdziemy magnetometru pozwalającego precyzyjnie określić kierunki świata. Z tego względu działanie nawigacji nie jest zbyt dokładne. W smartfonie jest tylko akcelerometr i czujnik światła/zbliżeniowy. O ile K4000 miał czujnik Halla, w U8 takowego brak.

Oukitel należy do chlubnych wyjątków wśród dalekowschodnich producentów, którzy udostępniają aktualizacje oprogramowania do swoich produktów. Co pewien czas, przez OTA, dostarczane są poprawki i uaktualnienia.

Oukitel należy do chlubnych wyjątków wśród dalekowschodnich producentów, którzy udostępniają aktualizacje oprogramowania do swoich produktów. Co pewien czas, przez OTA, dostarczane są poprawki i uaktualnienia.

Wspomniane wyżej podobieństwa sprawiają, że wydajność Universe Tap jest niemal identyczna jak K4000. Zarówno możliwość obliczeniowe CPU jak i układu graficznego są zbliżone. U8 uzyskuje przewagę w obsłudze treści HTML5 z uwagi na nowocześniejszą, domyślną przeglądarkę. Z powodu mniej pojemnej baterii oferuje jednak krótsze czasy działania (294 minuty odtwarzania wideo i 444 surfowania po Internecie). Wydajność nie zachwyca, raptem nieco ponad 20 tys. punktów w AnTuTu to dziś absolutne minimum aby zapewnić komfortową obsługę.

Pod względem jakości wykonania U8 nie da się wiele zarzucić – smartfon wykonany jest estetycznie, ma metalową ramkę, matowe plecy i delikatnie fazowane szkło ekranu (2,5D). Przestrzenie wokół ekranu są dość wąskie, co pozytywnie wpływa na estetykę. W odróżnieniu od K4000 plecki nie są zdejmowane, a co za tym idzie – bateria jest niewymienna. Pozwoliło to natomiast na stworzenie zwartej konstrukcji, która dobrze leży w dłoni i naprawdę może się podobać. Rozmiar ekranu sprawia, że bryła U8 jest dość duża i czasem trudno obsługiwać go jedną ręką. Mimo dość długich palców, mój kciuk czasem okazywał się zbyt krótki.

Prócz rozpoznawania liter pisanych na wyłączonym ekranie, Universe Tap obsługuje też sterowanie multimediami przez gesty wykonywane ręką nad sensorem zbliżeniowym.

Prócz rozpoznawania liter pisanych na wyłączonym ekranie, Universe Tap obsługuje też sterowanie multimediami przez gesty wykonywane ręką nad sensorem zbliżeniowym.

Z tyłu znajduje się aparat, który producent reklamuje jako 13-megapikselowy. Sądząc jednak po jakości zdjęć jest to wartość interpolowana – zarówno przy dobrym oświetleniu jak też w półmroku wyraźnie widać zaszumienie. Szczegółowość rejestrowanego obrazu również pozostawia sporo do życzenia. Jakości nie podnosi zauważalnie też zastosowanie dwukolorowej lampy błyskowej.

Zdjęcie wykonane z użyciem tylnego aparatu Oukitel U8

Zdjęcie wykonane z użyciem tylnego aparatu Oukitel U8

Na pochwałę zasługuje natomiast umieszczony z tyłu czytnik linii papilarnych. Działa on szybko i dobrze spełnia swoje zadanie – niezależnie pod jakim kątem przyłożymy palec, odcisk jest rozpoznawany błyskawicznie i bezbłędnie. Trend umieszczania przez dalekowschodnich wytwórców w niedrogich modelach zabezpieczeń biometrycznych uznajemy za bardzo pozytywny. Szkoda jednak, że zabrakło funkcji szyfrowania pamięci.

Funkcjonalność U8 nie odbiega znacząco od konkurencji, choć lista obsługiwanych pasm LTE nie obejmuje kanałów od 38 do 41. Oprócz obsługi tzw. inteligentnych gestów ekranu, ciekawym dodatkiem okazuje się rozpoznawanie ruchów ręki nad ekranem, pozwalające np. na sterowanie galerią czy odtwarzaczem audio. Wystarczy przesunąć dłoń nad czujnikiem zbliżeniowym aby zmienić odtwarzany utwór czy przejść do następnego obrazu w galerii.

Jasność ekranu jest dość duża i możną ją regulować w wygodnym zakresie. Maksymalnie przyciemniony ekran nie oślepia w ciemności, a rozjaśniony jest dobrze widoczny nawet w słońcu. Choć wiele dalekowschodnich modeli oferuje zdalne wyświetlanie obrazu, U8 go nie ma.

Jeśli zdecydujemy się na zakup U8 dostaniemy ładnie wyglądający produkt, który dobrze sprawdzi się w podstawowych zadaniach jakie stawiane są urządzeniom tego typu. Jakość dźwięku podczas rozmów nie pozostawia wiele do życzenia, obsługa wiadomości tekstowych, czy emaili także nie będzie stanowić problemu. Duży ekran zapewnia komfort użytkowania. Z drugiej strony należy się liczyć z tym, że czasem jedna ręką może okazać się niewystarczająca do jego obsługi. Nie jest to też optymalny wybór, jeśli szukamy sprzętu, który zastąpi nam aparat fotograficzny. Pamiętajmy też, że uruchomimy na nim tylko średnio wymagające gry. Jeśli jednak szukamy sprzętu do pracy i zależy nam na sprawnie działającym czytniku linii papilarnych, warto przyjrzeć się Oukitelowi bliżej.

Podsumowanie

Estetycznie wykonany smartfon z funkcją banku energii i czytnikiem linii papilarnych. Wyposażony w 5,5-calowy ekran HD, 2 GB RAM i modem LTE.

Zalety:

łączność LTE, dobra jakość dźwięku, czytnik linii papilarnych, jasny wyświetlacz, host USB, funkcja banku energii, wytrzymały ekran, HotHnot

Wady:

przeciętny aparat, dość ciężki

DANE TECHNICZNE

SoCMediaTek MT6735 (4 rdzenie, 64-bit)
Układ graficznyAMR Mali-T720
Pamięć RAM2 GB

Pamięć wewnętrzna / rozszerzenie

16 GB / 32 GB

Ekran– przekątna/ rozdzielczość

5,5″ / 720×1280 pikseli
Aparat– tył/ przód13 / 5 Mpix
System operacyjnyAndroid 5.1 (32 bit)
Bateria2850 mAh

WLAN / BT / GPS / HotKnot

/ RadioFM

tak / tak / tak / tak / tak

Wymiary (wys. × szer. × gr.) / Masa

151,8×76,3×7,9 mm / 197 g
Infowww.oukitel.cc
Cena w dniu testuok. 520 zł

Obecnie brak oficjalnego dystrybutora marki Oukitel na polskim rynku. Producent proponuje zakup w sklepie Tinydeal. Informacje o telefonie, choć niestety dość lakoniczne, znajdziecie na stronie producenta pod tym adresem.

Grzegorz Bziuk