Tłumacz Google zna ponad 100 języków

W najbliższą niedzielę, 21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tłumacz Google obsługuje już ponad 100 języków, którymi porozumiewa się 99% ludzi na świecie i wraz z internetową społecznością, która go tworzy, pomaga w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Do listy języków dołączyło właśnie kolejnych trzynaście, wśród nich amharski, fryzyjski, samoański czy xhosa.

Tłumacz Google to najpopularniejsza usługa, która pozwala błyskawicznie i bezpłatnie tłumaczyć tekst, strony internetowe ale również mowę i obrazy – jednak przede wszystkim pomaga pokonywać bariery językowe i nawiązywać kontakt z ludźmi z różnych miejsc i kultur.

Tłumacz Google obsługuje już 103 języki. Od chińskiego, którym posługuje się niemal 13% ludności na całym świecie, przez hiszpański i angielski (w obu językach mówi ok. 10% ludności), po język telugu, którym w Indiach posługuje się ok. 70 milionów osób, czy ostatnio dodany do listy języków – fryzyjski, w którym porozumiewa się ok. 700 tysięcy mieszkańców Holandii, Niemiec i Danii.

Oprócz wspomnianego fryzyjskiego, Tłumacz Google uruchomił właśnie dwanaście nowych języków: amharski, korsykański, kirgiski, hawajski, kurdyjski, luksemburski, samoański, szkocki, shona, sindhi, paszto i xhosa. Pełna lista języków Tłumacza Google dostępna jest TUTAJ.

Z usługi można korzystać na smartfonach, tabletach czy komputerach, co ciekawe – Tłumacz działa również na smartwatchach. Prosta aplikacja pozwala na tłumaczenie przy użyciu klawiatury, ale także umożliwia przeprowadzenie dwujęzycznej konwersacji, jak również rozpoznaje znaki napisane ręcznie. Błyskawicznie tłumaczy również obrazy przy użyciu aparatu. Wystarczy zrobić zdjęcie tekstu, by uzyskać tłumaczenie w 36 językach. Najnowsza funkcja to tłumaczenie wizualne w czasie rzeczywistym. Pozwala ona na tłumaczenie nawet bez robienia zdjęcia – należy tylko skierować aparat na wybrany fragment tekstu i możliwe jest natychmiastowe tłumaczenie z języka angielskiego na 27 innych języków a także odwrotnie – z 27 języków na język angielski.

Jakość tłumaczeń pomaga poprawić społeczność złożona z ponad miliona internautów, która ułatwia ludziom na całym świecie komunikację w swoich ojczystych językach. Wspólnie społeczność dokonała na całym świecie ponad 50 milionów tłumaczeń słów i wyrażeń. To między innymi dzięki Społeczności Tłumacza Google każdego dnia ponad 500 milionów użytkowników tłumaczy ponad 100 miliardów słów.

Źródło: Google
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.