Dwa nowe obiektywy Sony FE

Dwa nowe obiektywy Sony FE

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu dwóch nowych obiektywów. Oba modele — teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70–300 mm F4,5–5,6 G OSS i obiektyw stałoogniskowy 50 mm F1,8 — są przeznaczone do korpusów z pełnoklatkową matrycą obrazu i wyposażone w bezlusterkowe mocowanie typu E.

Nowy telezoom FE 70–300 mm F4,5–5,6 G OSS to pierwszy obiektyw Sony α z mocowaniem typu E, którego maksymalna ogniskowa wynosi 300 mm. Jak deklaruje producent, jego wyróżnikami są duża rozdzielczość i doskonałe parametry optyczne w całym zakresie ogniskowych. Stałoogniskowy obiektyw 50 mm F1,8 zwraca z kolei uwagę małymi wymiarami, lekkością i przystępną ceną. Idealnie nadaje się przez to dla osób, które mimo ograniczonego budżetu chcą korzystać z zalet obiektywu stałoogniskowego o dużym otworze przysłony.

Sony FE 70–300 mm f/4,5–5,6 G OSS

Nowy teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70–300 mm F4,5–5,6 G OSS (SEL70300G) przewyższa wszystkie obecne modele z mocowaniem typu E wartością maksymalnej ogniskowej, wynoszącą 300 milimetrów. W konstrukcji optycznej wykorzystano cztery soczewki asferyczne, dwie soczewki ze szkła ED (Extra-low Dispersion — o bardzo małej dyspersji) oraz powłokę Sony Nano AR. Połączenie tych elementów kompensuje dystorsję, aberrację sferyczną i aberrację chromatyczną, a w rezultacie pozwala uzyskać piękny obraz fotograficzny i filmowy.

Wyróżnikiem tego modelu jest również najlepsza w tej klasie sprzętu minimalna odległość od obiektu: 0,9 m przy maksymalnym powiększeniu 0,31x.

Wbudowany stabilizator obrazu Optical SteadyShot kompensuje skutki drgań przy fotografowaniu z ręki i zapobiega zamazywaniu się obrazu. Wyposażenie nowego modelu SEL70300G obejmuje też liniowy system napędu, który gwarantuje szybkie, płynne i ciche działanie systemu AF. Odporna na pył i wilgoć konstrukcja zapewnia niezawodne działanie w trudnych warunkach, na przykład przy złej pogodzie.

Sony FE 50 mm f/1,8

Ważący 192 g stałoogniskowy obiektyw standardowy FE 50 mm F1,8 (SEL50F18F) łączy duży potencjał z małymi wymiarami i atrakcyjną ceną. Idealnie nadaje się dla osób hobbystycznie zajmujących się fotografią i filmowaniem, które poszukują stałoogniskowego obiektywu o dużym otworze przysłony za przystępną cenę.

Obiektyw ma nową konstrukcję optyczną. Wykorzystana w niej soczewka asferyczna skutecznie kompensuje różne rodzaje aberracje i pomaga w uzyskaniu pięknego, żywego obrazu. Dodatkową zaletę stanowi przysłona kołowa otwierana maksymalnie do F1,8. Zapewnia ona piękny efekt “bokeh”, czyli wizualny kontrast między ostro ujętym głównym motywem zdjęcia a miękko rozmytym tłem. Dla większej trwałości gniazdo mocowania nowego obiektywu stałoogniskowego jest wykonane z litego metalu.

Teleobiektyw zmiennoogniskowy FE 70–300 mm F4,5–5,6 G OSS oraz obiektyw stałoogniskowy FE 50 mm F1,8 pojawią się w Europie w kwietniu. Nie zostały jeszcze podane polskie ceny tych obiektywów ale na rynku w USA mają kosztować 249 dolarów (50 mm) i 1199 dolarów (70–300 mm).