Huawei P9: już pierwsze zdjęcie prasowe wiele mówi

W sieci pojawiło się właśnie zdjęcie tylnej ścianki Huawei P9 bardzo dobrej jakości – albo jest to oficjalny obraz przeznaczony do informacji prasowych, albo też po prostu ktoś mógł, miał czas i bardzo się postarał, by na tym telefonie było już widać wszystko.
Huawei P9: już pierwsze zdjęcie prasowe wiele mówi

W porównaniu do zdjęć i szkiców, które wcześniej wypływały w internecie, zmieniło się jedno: widać już, w jaki sposób podana będzie informacja o tym, że obiektywy w tym smartfonie firmowane są przez słynną Leicę. Co zresztą potwierdza jeden z wniosków, jakie wyciągnęliśmy wczoraj.

Ale znamy też nowe informacje na temat tych obiektywów. Pod nazwą LEICA widnieje napis Summarit H 1:2.2/27 ASPH .

Co on oznacza:

  • Summarit – schemat konstrukcji optycznej, opracowany przez firmę Leica… pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. Bynajmniej nie znaczy to, że jest to konstrukcja przestarzała, tak naprawdę od pewnego momentu wszystkie konstrukcje obiektywów różnych producentów stanowią tylko wariacje na temat kilku dawno opracowanych schematów, które jednak za każdym razem “liczy się” (obecnie już na komputerach) na nowo. Tak jak w samochodzie sprzed 100 lat i sprzed roku mamy tak samo 4 koła, ale na nowo opracowuje się opony, podwozie, układ kierowniczy itd. Tu także na nowo opracowuje się wielkość i kształt soczewek, rodzaje szkła, z jakich są wykonane, w ramach schematu możliwa jest także zmiana liczby soczewek, np. zamiast jednego elementu umieszcza się grupę soczewek, spełniającą tę samą rolę, ale korygującą przy okazji jakieś wady.
    [AKTUALIZACJA] Jeden z Czytelników zwrócił mi słusznie uwagę, że w chwili obecnej nazwa Summarit związana jest z różnymi konstrukcjami optycznymi, ale dysponującymi takim samym maksymalnym otworem przysłony. W przypadku systemu Leica M jest to wartość f/2,5, natomiast trudno wnioskować, jak to dokładnie będzie wyglądało w przypadku smartfonów. Zapewne jednak f/2,2 w obiektywach Huawei P9 uznane zostało po prostu jako bliskie wartości f/2,5, i stąd Summarit. Choć trzeba przyznać, że mogłaby to też być nazwa Summicron, obejmująca obiektywy o maksymalnym otworze przysłony ok. f/2,0.
    Jeszcze drobiazg: jeśli uznamy Panasonica CM1 za smartfona, to Huawei P9 nie będzie pierwszym smartfonem wykorzystującym obiektyw firmy Leica. W przypadku CM1 reguła “jasność obiektywu = odpowiednia nazwa” sprawdza się w 100 procentach. Jego maksymalny otwór przysłony to f/2,8, stąd nazwa – Elmarit.
  • H – oznaczenie serii obiektywów, np. Summarit M to obiektywy przeznaczone dla aparatów Leica M. H to nowa rodzina obiektywów, prawdopodobnie właśnie tak oznaczane będą konstrukcje firmy Leica dla smartfonów.
  • 1:2.2 – otwór przysłony obiektywu, my zapisalibyśmy go raczej jako f/2,2, ale poprawnych sposobów zapisu jest kilka. W praktyce oznacza to, że dwa główne obiektywy Huawei P9 nie są aż tak jasne, jak chociażby obiektyw Samsunga Galaxy S7 (f/1,7), ale nie ma – wbrew temu co mówią informacje marketingowe – bardzo prostego przełożenia jasności obiektywu na jakość zdjęć.
  • 27 – ekwiwalent ogniskowej dla formatu małoobrazkowego to 27 mm. W praktyce oznacza to obiektywy umiarkowanie szerokokątne.
  • ASPH – w konstrukcji obiektywów zastosowano soczewki asferyczne, korygujące jedną z podstawowych wad optycznych obiektywów: aberrację sferyczną.
  • to tylko nasze przypuszczenie, ale pewną informację stanowić może też brak oznaczenia sugerującego, że obiektyw jest stabilizowany optycznie. Prawdopodobnie nie jest, co łatwo zrozumieć: trzeba by stworzyć mechanizm stabilizujący oba obiektywy w dokładnie ten sam sposób. Jest to możliwe do zrealizowania, ale nie jest to łatwe.