LTE zamiast stałego łącza?

LTE zamiast stałego łącza?

Bezprzewodowy LTE zaczyna dojrzewać, zarówno w sensie technologicznym, jak i biznesowym. Usługa działa coraz sprawniej i jest dostępna w coraz większej ilości miejsc. Nie trzeba tłumaczyć oczywistych korzyści w korzystaniu z niej w naszych telefonach komórkowych i tabletach. Niektórzy jednak coraz częściej myślą o zastąpieniu “stałego łącza” Internetem LTE. I, trzeba przyznać, przestaje to być takim nierozsądnym pomysłem! A dla wielu z nas może okazać się to optymalnym rozwiązaniem. Warto jednak to najpierw sprawdzić.

Na szczęście jeden z liderów rynku, sieć Plus, umożliwia przeprowadzenie testów całkowicie za darmo, bez żadnych zobowiązań. No dobra, prawie za darmo. Do programu “Testuj Internet LTE za 9 zł” może przystąpić każdy, samemu sprawdzając, jak działa LTE na terenie jego domu czy innego miejsca, w którym Internet ma być konsumowany. Plus przysyła do testów modem, z którego można korzystać w dowolnym miejscu i który można zabrać wszędzie ze sobą. Jeżeli nie będziemy zadowoleni z tego, jak Internet LTE się nam sprawdza, możemy sprzęt odesłać i na tym relacja z operatorem się kończy. Możemy jednak go zachować i stać się na 24 miesiące klientem Plusa.

Co z kosztami?

W czasach, kiedy zwykła gra wideo może zajmować kilka gigabajtów to dość zasadne pytanie. Na szczęście operatorzy potrafią dostosować się do nowoczesnych realiów. Internet LTE we wziętym tu jako przykład Plusie powyżej abonamentu za 49,99 zł jest całkowicie nielimitowane.

Po co mi LTE, skoro jest 3G?

Wielu z nas ma już modemy 3G, które zapewniają bezprzewodowy dostęp do Internetu. Sieć 3G już dawno osiągnęła limit swoich możliwości. Pozwala na pobieranie plików z maksymalnym transferem 30 Mb/s oraz wysyłanie ich przy transferze 10 Mb/s. Tymczasem sieć LTE-Advanced, jaką właśnie buduje Plus, jest w stanie klientom zapewnić transfery dochodzące do nawet… 300 Mb/s! Pojawiły się już nawet pierwsze stacje bazowe, które pozwolą na łączenie się urządzeń wykorzystujących LTE-Advanced. Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze w zasięgu LTE-Advanced, “zwykłe” LTE to również skok jakościowy, nieporównywalny wręcz do 3G i umożliwiający nawet bezproblemowe strumieniowanie treści wideo. Transfery w tym standardzie dochodzą nawet do 150 Mb/s. W porównaniu z tym, modem 3G nadaje się głównie do pobieżnego przeglądania stron internetowych czy sprawdzania poczty.