Google I/O 2016: co nowego pokaże nam Google?

Tegoroczna konferencja Google I/O będzie szczególnie ważna dla użytkowników Androida. Najnowsza wersja, mobilnego systemu operacyjnego Google Android N zapowiada spore zmiany - zarówno, jeśli chodzi o interfejs użytkownika, jak i specyfikację samego systemu. "Enka" nie jest jednak jedyną nowością, którą ma zaprezentować Google.

Android N

Najnowsza wersja Androida jest już dostępna w wersji dla deweloperów. Dzięki temu wiemy, że najnowsza wersja mobilnego systemu otrzyma funkcję multitaskingu, dzięki obsłudze aplikacji w oknach (split-screen multitasking),

nowe funkcje w menu szybkich ustawień

(chodzi o nowe przyciski na wysuwanej z góry belce), nowe emotki i coś podobnego do Apple 3D Touch, czyli rozpoznawanie siły, z jaką dotykamy palcem ekranu dotykowego urządzenia z Androidem. Oprócz tego zapewne programiści Google’a zadbają o to, żeby Android N działał trochę dłużej na baterii, mniej się zawieszał i tak dalej.

Chrome OS

W zeszłym roku pojawiły się co prawda plotki o tym, że Google chce zakończyć projekt Chrome OS, zastępując go desktopową wersją Androida. Gigant z Mountain View jednak kategorycznie temu zaprzeczył. Zagraniczne portale, powołując się na dobrze poinformowane źródła twierdzą, że już wkrótce na

Chrome OS będziemy mogli uruchomić wszystkie androidowe aplikacje z Google Play

. Czy stanie się to jutro? To możliwe, ale do czasu oficjalnego komunikatu to tylko nasze domysły.

Android VR

O tym, że Google pracuje nad lepszą wersją Cardboarda słyszeliśmy już jakiś czas temu. Plotki mówiły wtedy o urządzeniu, które nie będzie wymagało telefonu do działania, czyli takim, które ma własny ekran, procesor i… no wiecie, jest wszystkim tym, czym obecne smartfony, tylko jest na stałe zamknięte w goglach VR (a może nie?) i nie da się z niego dzwonić (chyba, że się da). Najnowsze pogłoski o tzw projekcie Android VR mówią o tym, że urządzenie zostanie zaprezentowane podczas konferencji Google I/O. Niektóre portale twierdzą zupełnie coś innego, podając, że prawie na pewno Android VR nie zostanie zaprezentowany podczas Google I/O 2016. Brak jakichkolwiek przecieków w sieci (zdjęcia prototypów, itd) sugeruje tę drugą opcję.

Project Tango

Project Tango w najkrótszym skrócie to urządzenia mobilne z zestawem kamer i sensorów umożliwiających tworzenie trójwymiarowych map pomieszczeń. Takie urządzenia zresztą od dawna są dostępne dla deweloperów, jednak nadal czekamy, aż Tango pojawi się na rynku konsumenckim.

Błyskawiczne i praktycznie bezobsługowe mapowanie przestrzeni 3D na pewno przydałoby się niektórym aplikacjom VR

, z tym że takie czujniki to dodatkowy koszt dla producentów smartfonów (czyli dla konsumentów), więc ich wprowadzenie na rynek musi mieć sens i okazać się potrzebne. Do czego? Być może do projektu Android VR?

Android Wear

„Zegarkowy system” Google’a od kilku miesięcy nie był aktualizowany, więc prawie na pewno oznacza to, że gigant z Mountain View chce pokazać nam coś większego, związanego z Android Wear podczas Google I/O 2016. Przynajmniej mamy taką nadzieję. Plotki mówią o integracji Android Wear ze smartfonami z Windows 10 Mobile, ale mamy nadzieję, że nie będzie to największym „niusem”, związanym z Android Wear.

Oprócz tego…

Bardzo możliwe, że dowiemy się czegoś nowego o Projekcie Ara i dalszych planach rozwoju systemu Google Auto i autonomicznych samochodów Google’a. Być może zauważyliście również pojawienie się kilku

nowych usług webowych, takich jak Google Spaces

, czy nowego komunikatora w serwisie YouTube. Jednym z najnowszych trendów w Krzemowej Dolinie są chatboty i nowe sposoby komunikacji pomiędzy użytkownikami – Google dysponuje zarówno świetną infrastrukturą, jak i odpowiednią AI, dzięki czemu błyskawicznie zaczęło podążać za tym trendem.

Konferencja Google I/O 2016 rozpocznie się w środę 18.05.2016 (czyli jutro) o godzinie 19:00

. Będziemy relacjonować ją na żywo.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.