Rosjanie budują taksówkę na księżyc

Rosjanie budują taksówkę na księżyc

Plany skonstruowania pojazdu, który nosić będzie prawdopodobnie nazwę “Ryvok”, ujawnione zostały podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej obecności człowieka w kosmosie, odbywającej się niedaleko Moskwy.

Zaletą tego promu kosmicznego mają być przede wszystkim niskie koszty podróży na Srebrny Glob – nie trzeba będzie ponosić kosztów wystrzelenia go z powierzchni Ziemi, ponieważ na stałe ma być od zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (lub jej następcy). Mimo to każdorazowo trzeba będzie dostarczyć na ISS moduły napędowe, ale – jak podkreślają Rosjanie – będzie się to odbywać za pośrednictwem sprawdzonych rakiet Angara A5. Napęd ma wystarczyć do odbycia drogi na Księżyc i z powrotem – w każdą stronę zajmie to około 5 dni. Ciekawostką będzie też specjalny “parasol” o powierzchni 55 metrów kwadratowych, z pomocą którego pojazd hamować będzie przed ponownym zacumowaniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Konstruktorzy oceniają, że budowa pojazdu zakończy się w 2021 roku, zaś dwa lata później wejdzie on do użycia, przenosząc członków załogi ISS (do czterech osób równocześnie) oraz potrzebne wyposażenie ze stacji kosmicznej bezpośrednio na Księżyc.

Zdjęcie startu promu kosmicznego pochodzi z serwisu Shutterstock.