TVP chce rozdzielczości 16K

Zmian możemy spodziewać się już w 2018 roku. Do tego czasu TVP zamierza bowiem zaoferować swoim abonentom standard 4K zarówno w emisji standardowej jak i transmisji w internecie:
TVP chce rozdzielczości 16K

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska szykuje się do znaczącego skoku technologicznego. Pod koniec czerwca nadawca publiczny ogłosił przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii w rozdzielczości nie tylko 4K, ale także w 8K i 16K! Projekt ma zostać zrealizowany częściowo ze środków Unii Europejskiej do roku 2020. Taka decyzja oczywiście cieszy, bo widać, że TVP w końcu zaczęła myśleć przyszłościowo. Pytanie tylko, czy rozwijanie standardów powyżej 4K ma w Polsce jakikolwiek sens, gdy w domach rodaków dominują wciąż telewizory o rozdzielczości Full HD i raczej nie wydaje się, by w przeciągu dwóch lat miało się to zmienić.

Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Realizacja powyższego projektu będzie dużym krokiem w kierunku uruchomienia nowego kanału pracującego w jakości Ultra High Definition – wyjaśnia Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowy TVP.