TVP chce rozdzielczości 16K

Hmm... Może najpierw przydałoby się porządne Full HD?

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska szykuje się do znaczącego skoku technologicznego. Pod koniec czerwca nadawca publiczny ogłosił przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii w rozdzielczości nie tylko 4K, ale także w 8K i 16K! Projekt ma zostać zrealizowany częściowo ze środków Unii Europejskiej do roku 2020. Taka decyzja oczywiście cieszy, bo widać, że TVP w końcu zaczęła myśleć przyszłościowo. Pytanie tylko, czy rozwijanie standardów powyżej 4K ma w Polsce jakikolwiek sens, gdy w domach rodaków dominują wciąż telewizory o rozdzielczości Full HD i raczej nie wydaje się, by w przeciągu dwóch lat miało się to zmienić.

Zmian możemy spodziewać się już w 2018 roku. Do tego czasu TVP zamierza bowiem zaoferować swoim abonentom standard 4K zarówno w emisji standardowej jak i transmisji w internecie:

Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Realizacja powyższego projektu będzie dużym krokiem w kierunku uruchomienia nowego kanału pracującego w jakości Ultra High Definition – wyjaśnia Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowy TVP.