Google Glass nauczą Cię Kodu Morse’a w 4 godziny

Google Glass nauczą Cię Kodu Morse’a w 4 godziny

Na pewno kojarzycie scenę z “Matrixa”, w której główny bohater podłącza się do komputera i w ciągu kilku sekund zdobywa wiedzę na temat walki Kung-fu. O takiej metodzie nauki możemy jeszcze pomarzyć, ale naukowcy uczynili właśnie krok przybliżający nas w tę stronę.

Inżynierowie z Georgia Institute of Technology lekko zmodyfikowali parę okularów Google Glass – dodali do niej przetwornik, który podczas wydawania dźwięku symulował uczucie stukania z boku głowy metodą wibracji. Uczestnikowi badania zakładano Google Glass i proszono o uczestnictwo w prostej grze. Podczas gdy z głośnika wydobywał się dźwięk nazywający daną literę, w tym samym momencie przy pomocy przetwornika nadawano odpowiadający jej sygnał Morse’a.

Po zaledwie 4 godzinach uczestnicy potrafi z dokładnością do 94% zapisać zdania nadawane kodem Morse’a i z dokładnością do 98% rozpoznać pojedyncze litery. Osoby, które podczas badania uczyły się kodu jedynie metodą dźwiękową, bez dodatkowych wibracji osiągnęły w tym samym czasie skuteczność na poziomie 50%.

Thad Starner, prowadzący eksperyment, przyznał, że taka metoda może przydać się nie tylko do celów edukacyjnych, ale także ukazuje potencjał wibracji w przekazywaniu informacji bez konieczności spoglądania na tekst (np. w ubieralnych gadżetach).