mDokumenty: dowód osobisty w telefonie już w 2017 roku

mDokumenty: dowód osobisty w telefonie już w 2017 roku
Już wkrótce będziemy mogli pożegnać się z tradycyjnymi papierowymi lub plastikowymi dokumentami. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt na miarę współczesnych czasów. mDokumenty nie tylko ułatwią nam funkcjonowanie dzięki możliwości szybkiego okazania naszej tożsamości przy użyciu jedynie telefonu komórkowego ale też pozwolą obniżyć koszty administracji publicznej.
Z wykresu zaprezentowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że mDokumenty będą tak naprawdę przechowywane w chmurze, a nasz telefon komórkowy (co istotne – niekoniecznie będzie to musiał być smartfon) posłuży jedynie jako terminal. W przypadku jego utraty nie powinniśmy się obawiać kradzieży tożsamości. Nawet jeśli telefon ulegnie rozładowaniu lub straci zasięg sieci, odpowiednie służby – policjanci czy pracownicy administracyjni – będą w dalszym ciągu mogli zweryfikować naszą tożsamość posługując się awaryjną procedurą dostępową.

W pierwszej kolejności zostanie uruchomiony mobilny Dowód Osobisty. Pilotażowe testy mają ruszyć w maju 2017, a pod koniec czerwca 2017 będzie on już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. W październiku 2017 roku do mDokumentów przeniesione zostanie Prawo Jazdy, a na koniec roku możemy spodziewać się mobilnego Dowodu Rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Co istotne, mobilne dokumenty nie będą przymusowe, ale mają mieć taką samą wartość, co dokumenty tradycyjne. Każdy obywatel będzie miał prawo skorzystać z nowej opcji lub pozostać przy plastikowych/papierowych rozwiązaniach.