Dzięki tej grze Twoje dziecko pokocha programowanie

W przeciwieństwie do aplikacji takich jak Scratch tu programów nie tworzymy na ekranie, a układamy je z kartonowych klocków. Zadaniem gracza jest pomóc kosmicie o imieniu Scotti. Robimy to, sterując nim oraz poznanymi w grze innymi bohaterami przy pomocy ułożonych na białej planszy programów. Następnie z poziomu aplikacji skanujemy ułożony program za pomocą wbudowanego aparatu lub zewnętrznej kamery w przypadku komputerów. Po tej czynności Scottie wykona go linijka po linijce, a gracz będzie mógł się przekonać, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Jeśli coś pójdzie nie tak, otrzymamy komunikat, która linia programu sprawia kłopot albo jaka komenda została źle użyta.
Dzięki tej grze Twoje dziecko pokocha programowanie

Na głównego bohatera czekają rozmaite wyzwania, krok po kroku wprowadzające w programowanie. Zaczynamy od poleceń typu “dwa kroki do przodu”, potem są pętle, a kończymy na definiowaniu zmiennych i warunków. Znajdziemy tu siedem modułów o rosnącym poziomie trudności, które składają się w sumie z 60 zadań. Trzeba wspomnieć, że istnieje także wersja edukacyjna aplikacji (tylko 10 zł droższa!), która ma o trzy moduły więcej (91 zadań) i daje dostęp do dodatkowych materiałów metodycznych, np. plansz z zadaniami przeznaczonych dla nauczycieli. Aby przejść do kolejnego etapu, gracz musi zaplanować sekwencje poleceń, które sprawią, że Scottie w odpowiednim momencie podskoczy, ominie przeszkody, podniesie obiekt, uruchomi urządzenie itp. Program nie tylko musi poprawnie działać, ale też powinien być optymalnie napisany, czyli być jak najkrótszy. Od tego zależy, ile gwiazdek zdobędziemy za wykonanie zadania.

Scottie Go! przeznaczone jest dla najmłodszych dzieci, ale praktyka pokazuje, że 7 latki (2 klasa) potrzebują wsparcia rodzica już po dziesięciu misjach. Dzieci starsze, myślące bardziej abstrakcyjnie, wystarczy tylko skłonić do bardziej wnikliwego przestudiowania zawartej w aplikacji encyklopedii opisującej polecenia.

Gra została wydana w 3 wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz hiszpańskiej. Trzeba przyznać, że to doskonałe posunięcie, bo dzięki świetnemu pomysłowi i wykonaniu twórcy mają szansę na globalny sukces. To co nas niepokoi z perspektywy polskiego użytkownika to cena gry. Planszówki, w które można grać wielokrotnie (Monopoly, Carcassonne itp.) zazwyczaj kosztują mniej więcej 50-100 zł. Dobrym rozwiązaniem na zakup gry jest skorzystanie z jednej z promocji i nabycie jej jako dodatek do tabletu, który i tak planujemy kupić dziecku.

Czy 60/91 etapów to dużo? Trudno powiedzieć. Na pewno wcześniej czy później dziecko przejdzie je wszystkie. Na szczęście producent zapowiada, że nie poprzestanie na tym, co oferuje obecnie, i planuje wprowadzić możliwość dokupienia dodatkowych pakietów poziomów oraz klocków, co pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej rozbudowanych scenariuszy programowania.

W planach jest także wprowadzenie kompatybilności Scottie Go! z zewnętrznymi, fizycznymi robotami. Wywołując kod w aplikacji będzie można wprawić w ruch np. robota Lego Mindstorms, który wykona takie same operacje jak Scottie w grze.

Podsumowanie

Wykorzystanie realnych klocków, które można dotknąć, sprawia, że programowanie staje się mniej abstrakcyjne, niż ma to miejsce na ekranie komputera.

Dane techniczne

System operacyjny: Windows, iOS, Android
Miejsce na dysku: (odpowiednio) 164 MB / 1,31 GB / 99,5 MB
Cena: 169 zł / 179,9 zł (wersja EDU)
www.scottiego.pl