Polskie inkBOOKi to pierwsze czytniki ze wsparciem Sony URMS

Polskie inkBOOKi to pierwsze czytniki ze wsparciem Sony URMS

Zarządzanie prawami cyfrowymi szerzej znane jako DRM (z ang. digital rights management) to szereg zabezpieczeń, które mają na celu chronić dane w formacie elektronicznym przed skutkami m.in. nielegalnego ich rozpowszechniania.

Przez wiele lat najpopularniejszym na rynku mechanizmem był standard Adobe DRM. Zabezpieczone w ten sposób e-booki musiały zostać otwarte za pomocą programu Adobe Digital Editions w celu przypisania ich do konta Adobe ID.

Czytanie dokumentów na czytniku możliwe było tylko poprzez podłączenie go do komputera i nadania mu przez program unikalnego identyfikatora lub – w przypadku czytników z dostępem do internetu – za pomocą bezpośredniej autoryzacji na urządzeniu.

Nowy standard URMS został opracowany przez Sony DADC, czyli oddział zajmujący się rozwojem standardów, takich jak: CD, DVD, UMD, Blu-ray, a także zabezpieczeniami filmów, gier i muzyki.

Głównymi założeniami nowego systemu jest bezpieczeństwo, elastyczność i prostota dla użytkownika końcowego. Proces zakupu e-booka będzie jeszcze prostszy, a czytelnik nie będzie musiał konfigurować sprzętu za pomocą specjalnego oprogramowania. Pakiet SDK systemu Sony URMS może być zaimplementowany w dowolnej aplikacji, urządzeniu i systemie takim jak Android, iOS czy Windows, dzięki czemu autoryzacja będzie przebiegać automatycznie, a książki będą mogły być czytane bezpośrednio po zakupie.

System Sony URMS pozwala na wdrażanie wielu modeli biznesowych: kontrolowane pożyczanie e-booków pomiędzy użytkownikami, zdefiniowanie liczby pobrań, a nawet model odnawialnego abonamentu. Dla wydawców koszt takiego systemu DRM zaczyna się od kilku złotych, w zależności od treści książki i jest niższy niż w przypadku systemu Adobe.

Pierwszym producentem, który ogłosił natywne wsparcie dla nowego systemu DRM, jest polska firma Arta Tech, do której należy marka inkBOOK. Obsługa zabezpieczeń Sony URMS zostanie wprowadzona w czytnikach inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. To kolejny krok, który zbliża polską markę do stworzenia najbardziej uniwersalnych czytników e-booków na rynku. Już teraz użytkownicy inkBOOKów mogą czytać e-booki zabezpieczone systemem Sony URMS, dzięki aplikacji Bookvia rozwijanej przez firmy Sony i Datalogics. inkBOOKi umożliwiają też czytanie e-booków zabezpieczonych przez Adobe DRM i autorskie systemy rozwijane przez e-księgarnie (np. niemiecki Skoobe).

W chwili ogłoszenia natywnego wsparcia dla Sony URMS, właściciele polskich czytników będą mogli cieszyć się swobodą czytania e-booków, całkowicie niezależnie od systemu DRM, którym zabezpieczone będą zakupione książki i bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji.