Epson na Pyrkonie 2017 – relacja

Epson na Pyrkonie 2017 – relacja

Opisywaliśmy już relację z całego festiwalu. Przyszedł czas, byśmy pokazali Wam jakie atrakcje przygotował dla odwiedzających Epson, który w tym roku był naszym partnerem. Dzięki Epsonowi stoisko CHIP-a zostało wyposażone w oszałamiający projektor instalacyjny WUXGA EB-G74UU, który przyciągał uwagę każdego odwiedzającego. Rzadko kiedy urządzenie tej klasy można bowiem obejrzeć na żywo, poza halami konferencyjnymi. Gdyby nie jego wysoka jasność (5500 lumenów) na targowej hali, w której brakowało przyciemnienia, nie bylibyśmy w stanie wyświetlić niczego. Dużą pomocą dla nas, jako obsługujących urządzenie okazała się jego łatwa instalacja. Projektor oferuje szereg złączy (2 x USB, Wejście i wyjście VGA, DVI, BNC, HDMI, HDBaseT). W razie potrzeby można było go także podłączyć poprzez Ethernet lub WiFi. My podpięliśmy go pod miniPC, który sprytnie dało się ukryć z tyłu, pod zdejmowaną przykrywką.

Przydała się także funkcja pamięci obiektywu, która zapisuje ustawienia projektora, takie jak położenie obrazu, ostrość czy zoom. Dzięki temu nie musieliśmy go konfigurować każdego dnia targów. EB-G74UU jest projektorem instalacyjnym do dużych pomieszczeń. Z racji ograniczonej przestrzeni na targach i braku dostępu do ściany posiadaliśmy ekran projekcyjny, który nie pozwolił nam wyświetlać obrazu przy maksymalnie oferowanej przekątnej 300-cali. Ale i przy mniejszym obrazie efekt zatrzymywał przechodzących obok nas gości.

EB-G74UU potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli z optymmalizacją pod 4K. Stosunek kontrastu wynosi tu aż 50000:1, a lampa może pochwalić się żywotnością 4-tysięcy godzin. Wszyscy z redakcji marzyliśmy o takim kinie domowym, ale póki co do prywatnych zastosowań cena projektora jest wciąż zbyt zaporowa (21122 zł).

Projektor posłużył nam na Pyrkonie do wyświetlania specjalnie przygotowanych przez nas zlepków trailerów filmów science-fiction. Prowadziliśmy konkurs, w którym para uczestników musiała zapisać na kartce jak największą liczbę tytułów filmów wyświetlanych podczas około 1,5-minutowego seansu. Dobraliśmy specjalnie mało charakterystyczne ujęcia więc poziom był bardzo wysoki. Do tego adrenalina (w końcu rywalizowało się z drugą osobą) i umiejętność obserwacji oraz konieczność szybkiego pisania sprawiła, że tylko jeden uczestnik odgadnął 90% materiału- standardem było około 60% poprawnych trafień. Zwycięzca otrzymywał pakiet upominków od Epsona.

Tuż obok stanowiska z projektorem nasz dyrektor artystyczny, Piotrek Sokołowski, wykorzystywał sześciokolorową drukarkę Epson L850 do drukowania swoich prac. Gdyby nie fakt, że Piotrek drukował prace na żywo, wielu uczestników nie uwierzyłoby, że obrazy o takiej jakości – wysokim kontraście i nasyceniu barw) wychodzą z tak kompaktowego urządzenia. Drukarka z systemem stałego zasilania w atrament pozwalała nam na drukowanie ilustracji w formacie A4 bezpośrednio z karty pamięci. Uczestnicy, którzy rysowali u nas na tabletach Wacoma także mogli wydrukować swoje prace i zabrać je do domu.

Dla amatorów analogowych fotografii L850 może być idealnym bo przede wszystkim ekonomicznym rozwiązaniem. Drukarka na jednym komplecie atramentu pozwoli wydrukować nawet 1800 zdjęć o wymiarach 10×15 cm i to jeszcze w szybkim tempie (12 sekund na zdjęcie!). Oczywiście można ją również wykorzystywać do wydruków tradycyjnych dokumentów A4 i skanowania w rozdzielczości 1.200 DPI x 2.400 DPI.

Kolorowe i fantastyczne ilustracje Piotrka zahaczające o steampunk, cyberpunk i szeroko pojętą fantastykę idealnie wpasowały się w klimat Pyrkonu. Wielu gości zabrało ze sobą pamiątkowe ilustracje i widać było, że chętnie postawiliby w swoich domach urządzenie, które pozwoliłoby im na równie piękne wydruki. Dla wszystkich, którzy nie mogli przybyć na Pyrkon, przygotowaliśmy też konkurs na Facebooku, w którym do wygrania były gadżety Epsona.