Acer Aspire VX 15: dobry i dość tani

O tym, że mamy do czynienia z notebookiem gamingowym przekonuje nas już pierwszy rzut oka na klawiaturę i charakterystyczne wyróżnienie klawiszy „W-S-A-D”, których najczęściej używamy w grach zamiast klawiszy kierunkowych, czyli tzw. „strzałek”. Poza tym przeznaczenie komputera podkreśla krwistoczerwony kolor podświetlenia klawiszy. Niestety, zabrakło możliwości regulacji jego natężenia, możemy tylko je włączyć i wyłączyć. Klawiatura jest płaska, bez żadnych uwypukleń i przetłoczeń. Klawisze literowe mają standardowy rozmiar – 15×15 mm. Trochę dziwne jest miejsce włącznika zasilania – znajduje się on na górze po prawej stronie, tam gdzie na wielu klawiaturach jest klawisz Backspace. Naszym zdaniem, to nie najlepszy pomysł.
Aspire_VX15

Charakterystyczne trapezowe przetłoczenia i podwójny „wydech” z czerwonymi ramkami przypominają notebooki Asusa z serii ROG (Republic Of Gamers). 

Acer ostatnimi czasy mocno zaznacza swoją pozycję na rynku komputerów mobilnych. W ofercie tej firmy wyraźnie widać rozwój segmentu gamingowego, która jest coraz bogatsza i zaskakuje swoim rozmachem. Duża w tym rola zasługa serii Predator, przeznaczonej dla najbardziej wymagających, ale i najbogatszych graczy. Ceny Predatorów zaczynają się od ok. 6500 zł, a kończą – uwaga, proszę usiąść – na 44 000 zł.
Nie każdy jednak potrzebuje do grania najszybszego komputera, wyposażonego w co tylko da się wymyślić. I nie każdego stać. Z myślą o takich osobach Acer wprowadził na rynek serię Aspire VX, która plasuje się pomiędzy serią Aspire V Nitro a wspomnianym Predatorem.

Wygląd zewnętrzny i obudowa

Seria Aspire VX to propozycja Acera dla mniej wymagających komputerowych graczy.

Jak na notebook dla graczy, VX5-591G-58TC jest stosunkowo poręczny – ani przesadnie gruby (wysokość obudowy: 28 – 29 mm), ani też bardzo ciężki (masa: 2,5 kg). Waży niemal tyle co 15-calowy model z serii Nitro, którego obudowa jest ok 0,5 cm smuklejsza. Pokrywa ekranu połączona jest z podstawą szerokim, solidnym zawiasem. Cała konstrukcja jest sztywna i nie odkształca się nawet przy silnym nacisku lub próbach wyginania ramki ekranu. Uwagi można mieć tylko do wykończenia powierzchni pulpitu roboczego (tzw. palmrest), która ma tendencję do zbierania odcisków palców oraz kurzu.
Konstrukcja umożliwia dostęp do wnętrza obudowy i w miarę łatwą wymianę między innymi dysku twardego oraz pamięci RAM. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość przy odkręcaniu aż czternastu śrubek oraz nauczyć się pokonywać zatrzaski mocujące dolną osłonę obudowy.
Na pochwałę zasługuje rozbudowany układ chłodzenia z dwoma wentylatorami. Szum wiatraków usłyszymy bowiem dopiero podczas większego obciążenia procesora i karty graficznej, czyli po uruchomieniu wymagającej gry 3D, a i wtedy wentylatory nie zakłócają dźwięku generowanego przez głośniki. Uwagę na odgłosy pracy chłodzenia zwrócimy dopiero wtedy, gdy wokół będzie panować zupełna cisza.

Klawiatura i touchpad

Aspire_VX15
Pełnowymiarowa klawiatura z układem wyspowym i płaskimi klawiszami zapewnia komfortowe pisanie. Charakterystyczne dla notebooka do gier jest wyróżnienie klawiszy WSAD.

 

Acer Aspire VX 15
Wydawać się powinno, że płytka dotykowa z racji dużego rozmiaru powinna być wygodna. Tymczasem chwilami stawia opór.

Duży touchpad okazał się rozczarowaniem. Jego powierzchnia jest wykonana z tworzywa, które stawia nieprzyjemny opór. Dlatego szczególnie do gier polecamy zakup wygodnej i precyzyjnej myszy.

Ekran

Acer Aspire VX 15
Zastosowana matryca IPS bardzo przeciętnie odwzorowuje kolory, przestrzeń sRGB jest przez nią słabo pokryta (biały trójkąt na wykresie)

W testowanym modelu VX5-591G-58TC zastosowano 15,6-calową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Jest to dokładnie model LP156WF6-SPK4 wyprodukowany przez firmę LG Display. Ekran wyposażono w matową powłokę, określaną przez Acera mianem „ComfyView”. Zapobiega ona powstawaniu tzw. efektu lustra czyli odbiciu obrazu otoczenia oraz  refleksom świetlnym, gdy znajdziemy się w bardzo jasno miejscu. Wyświetlany obraz charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, lecz doskwiera mu przeciętne podświetlenie – maksymalna jasność to 286 cd/m2. Kontrast zmierzony metodą ANSI wyniósł 755:1. Dość słabo wypada również odwzorowanie kolorów – średni błąd delta E 2000 w teście ”Color Checker” wyniósł 4,6. W grach i typowym użytkowaniu nie ma to większego znaczenia, ale dla profesjonalnego grafika może to być utrudnieniem.

Złącza

Acer Aspire VX 15
O bogactwie złączy jakim dysponuje Acer Aspire VX 15 informuje infografika umieszczona pod klawiaturą. Między innymi znalazło się nowoczesne złącze USB-C.

Funkcjonalność notebooka w dużej mierze zależy od wielu, wygodnie rozmieszczonych złączy, które umożliwiają podłączenie różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych: monitora lub projektora, dysku, drukarki i myszki. Obecnie standardem zewnętrznego złącza szeregowego jest USB 3.0, ale coraz częściej stosowane jest szybsze i jeszcze bardziej uniwersalne USB typu C. Oprócz dwukrotnie wyższej prędkości przesyłania danych USB-C daje umożliwia przesyłanie cyfrowego sygnału wideo, zgodnie ze standardem Display Port oraz audio. Testowany notebook wyposażony został w jedno złącze USB-C, wstawione z prawej strony obudowy, obok dwóch gniazd USB 3.0. Z lewej strony umieszczone zostały: port USB 2.0, czytnik kart SDXC oraz złącze słuchawkowe mini jack.

Głośniki

W modelu VX5-591G-58TC do odtwarzania dźwięku służą dwa głośniki stereo, które spełniają podwyższony standard jakości dźwięku – nazwany przez Acera mianem TrueHarmony. Poza tym w specyfikacji znajdziemy również hasło Dolby Audio Premium. W praktyce, jak na tak małe głośniki ukryte na spodzie obudowy, dźwięk jest  zaskakująco dobrej jakości. Jednak bardziej wymagającym użytkownikom polecamy zainwestować w zewnętrzne głośniki lub słuchawki.

Procesor i układ graficzny

CPU-z CPU
Testowana konfiguracja bazuje na dwurdzeniowym procesorze Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake).

Seria notebooków Aspire VX sprzedawana jest w kilku istotnie różniących się konfiguracjach. Możemy wybierać zestawy z procesorami – Intel Core i5-7300HQ lub Intel Core i7-7700HQ. Są to nowoczesne jednostki wykonana w 14 nm procesie technologicznym. Zużywają mniej energii od swoich starszych wersji i są przy tym wydajniejsze.
Notebooki do gier wyróżniają się przede wszystkim wydajnym układem graficznym – może to być jednostka z rodziny Nvidia GeForce lub AMD Radeon. W tej chwili na rynku dominuje Nvidia: Najwięcej notebooków gamingowych wyposażonych jest w mobilne układy GeForce GTX. W budżetowych modelach, takich jak testowany przez nas VX5-591G-58TC, stosowane są przeważnie karty GeForce GTX 1050.
W trakcie typowej pracy wykorzystywany jest układ graficzny zintegrowany z procesorem – Intel HD Graphics 630. Dodatkowa karta Nvidii automatycznie włącza się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową do generowania grafiki 3D. Przełączaniem się komputera pomiędzy zintegrowaną i samodzielną grafiką steruje oprogramowanie Nvidii wykorzystujące technologię Nvidia Optimus. Możemy zdać się na automat lub samodzielnie określić, które aplikacje mogą korzystać z mocniejszej karty.

Pamięć operacyjna i masowa

HW Info Summary
Testowany model ma dość atrakcyjną konfigurację. Na pochwałę zasługuje zastosowanie szybkiego dysku SSD w połączeniu z pojemnym dyskiem HDD.

Ten notebook obsługuje maksymalnie 32 GB pamięci RAM DDR4. Standardowo komputer konfigurowany jest z 8 GB pamięci PC4-19200 – taktowanej zegarem 2400 MHz. Pamięć RAM została zamontowana w postaci wymiennych modułów SO-DIMM, co ułatwia jej wymianę To zaleta tego modelu, ponieważ obecnie coraz popularniejsze staje się montowanie w notebookach niewymienialnej pamięci RAM wlutowanej na płycie głównej.

CristalDiskMark
Dysk SSD zapewnia szybką pracę komputera – Odczyt i zapis danych na poziomie 500 MB/s to niemal 6-krotnie szybciej od przeciętnego dysku HDD.

W roli dysku systemowego i mieszczącego najważniejsze programy w testowanym notebooku występuje dysk SSD ADATA SP550NS38 o pojemności 240 GB. Natomiast do magazynowania dużej ilości danych możemy wykorzystać standardowy dysk HDD 2,5” – Toshiba MQ01ABD100 o pojemności 1 TB. Jest to wolnoobrotowy dysk (5400 obrotów/min) z 8 MB pamięci podręcznej (Cache).

Komunikacja

Testowany model wyposażono w kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi zgodną ze standardem 802.11ac. Zamontowana karta wykorzystuje kontroler Atheros Qualcomm QCA6174, który może przesyłać dane z teoretyczną prędkością do 1200 Mb/s, czyli szybciej niż tradycyjne połączenie kablowe Gigabit LAN (1000 Mb/s). Poza tym komputer ma też moduł bluetooth do bezprzewodowego połączenia różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych – myszy, klawiatur, głośników itd. Podczas sieciowych rozgrywek, np. tzw. LAN Party możemy wykorzystać złącze sieci przewodowej Gigabit LAN.

Bateria

MobileMark 2014 Productivity
W czasie testu MobileMark 2014 Productivity testowany model pracował na baterii przez 404 minuty, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem, jak na tego typu komputer.

Za podtrzymywanie zasilania w testowanym modelu odpowiadała litowo-jonowa bateria o pojemności 4465 mAh (51 Wh). Została ona umieszczona wewnątrz obudowy, w dolnej części – pod płytką dotykową (touchpadem). Zapewnia ona niemal siedem godzin autonomicznej pracy, co zostało zmierzone podczas symulowanego typowego użytkowania komputera – odtwarzanie wideo, praca z aplikacjami biurowymi oraz połączeniem z siecią Wi-Fi. Jest to zadowalający wynik – dłużej bez zasilania mogą pracować komputery wykorzystujące bardziej energooszczędne procesory, mniejszy ekran i pojemniejsze baterie.

Testy wydajności

Wydajność testowanego notebooka zmierzyliśmy przy pomocy benchmarków syntetycznych – PCMark, 3DMark oraz w środowisku gier 3D takich jak “Sims 4”, “Wiedźmin 3 Dziki Gon” oraz ‘Wolfenstein The Old Blood”.

PCMark 10

Ogólną wydajność testowanego notebooka sprawdziliśmy w benchmarku Futuremark PCMark 10. Otrzymany sumaryczny wynik to 4220 punktów.

3DMark

Wydajność grafiki zmierzyliśmy zaczynając od popularnego benchmarka 3DMark w najnowszej wersji. Osiągnięte wyniki kształtują się następująco:

  • 3DMark Cloud Gate V1.1 (Graphics Score): 38087 punktów
  • 3DMark Fire Strike V1.1 (Graphics Score): 6152 punkty
  • 3D Mark Ice Storm V1.2 (Graphics Score): 64296 punktów
  • 3Dmark Time Spy V1.0 (Graphics Score): 1692 punkty
Gry 3D (rozdzielczość natywna 1920 x 1080 pikseli)

Następnie sprawdziliśmy wydajność w popularnych grach 3D w natywnej rozdzielczości ekranu (Full HD) mierząc średnią liczbę klatek generowanych na sekundę. Za płynne animowanie generowanej grafiki należy uznać wartość około 30 klatek na sekundę.Jeśli chcemy, by w trakcie dynamicznej rozgrywki liczba klatek obrazu generowanych w ciągu sekundy nigdy nie spadła poniżej 30 powinniśmy raczej wybrać sprzęt osiągający średnią powyżej 40 kl/s. Wartości znacznie niższe będą raczej irytującym „pokazem slajdów” niż przyjemną rozgrywką.

  • Sims 4 (1920 x 1080 Ultra): 88,6 kl/s
  • Wiedźmin 3 Dziki Gon (1920 x 1080 Średnie): 41 kl/s
  • Wiedźmin 3 Dziki Gon (1920 x 1080 Wysokie): 26 kl/s
  • Wolfenstein The Old Blood (1920 x 1080 Wysokie): 56 kl/s
  • Wolfenstein The Old Blood (1920 x 1080 Ultra): 35 kl/s

Jak widać wydajność testowanego notebooka jest na tyle duża, że możemy cieszyć się płynna animacją nawet w wymagających grach 3D.

Podsumowanie

Acer Aspire VX5-591G to budżetowy notebook gamingowy – przeznaczony dla graczy, którzy chcą cieszyć się płynną animacją grafiki w najnowszych grach, lecz nie czują potrzeby ustawiania maksymalnej jakości. W zależności od tytułu gry, testowany notebook podoła średnim, a nawet wysokim ustawieniom poziomu szczegółów grafiki. Aspire VX5 oferuje bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny i jest godny polecenia.

Zalety/Wady

+ nowoczesny procesor Intel Core i5 siódmej generacji
+ układ graficzny, wystarczający do okazjonalnego grania
+ szybki dysk SSD oraz dodatkowy dysk HDD na dane
+ wydajny i cichy układ chłodzenia
+ możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 GB
+ świetny stosunek ceny do możliwości
+ dobry czas pracy na baterii (blisko 7 godzin)

– przeciętne odwzorowania kolorów przy fabrycznej kalibracji ekranu
– przeciętna jasność i kontrast wyświetlacza

Dane techniczne:

Nazwa modelu: Acer Aspire VX 15 (VX5-591G-58TC)
CPU: Intel Core i5-7300HQ (2,5 GHz, 3,5 GHz Turbo, 6 MB Cache)
GPU: Intel HD Graphics 630 + Nvidia GeForce GTX 1050
Pamięć RAM: 8 GB DDR4 (maks. 32 GB)
Pamięć masowa: 240 GB SSD + 1 TB HDD 5400 obr./min
Komunikacja: Wi-Fi 802.11ac , Bluetooth , Gigabit LAN
Złącza: 1x USB-C , 2x USB 3.0 , 1x USB 2.0 , Gniazdo sieciowe (RJ-45) , HDMI
Wymiary (szer. x gł. x wys.): 389 mm x 266 mm x 29 mm
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home
Cena: 4400 zł
Info: https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/model/NH.GM2EP.002

Alternatywa:
ASUS ROG Strix GL553VD
Lenovo Legion Y520
MSI GP62 Leopard

| CHIP

 

Powiązane treści:

Tani laptop – jaki wybrać?