Sundar Pichai wszedł do zarządu Alphabetu

Sundar Pichai, wszedł do zarządu holdingu Alphabet. Pichai pracuje od 13 lat w Google, którego jest prezesem od 2015 roku. Od teraz będzie miał jeszcze większy wpływ na kierunek rozwoju zarówno jego jak i spółki-matki.
Sundar Pichai wchodzi do zarządu Alphabetu.

(fot. Maurizio Pesce)

— Sundar sprawdził się na stanowisku prezesa Google. Wprowadził stabilny wzrost, partnerskie stosunki i ogromną liczbę innowacyjnych produktów — powiedział Larry Page, prezes Alphabetu — Uwielbiam z nim pracować i cieszę się, że dołączył do zarządu Alphabetu.

Alphabet jest spółką matką Google.
Alphabet jest spółką-matką Google (fot. Maurizio Pesce)

W 2015 roku doszło do restrukturyzacji Google, w wyniku czego powstał Alphabet. Pichai zastąpił wtedy Larry’ego Page’a na stanowisku prezesa Google, który od dwóch lat zarządza grupą kapitałową. Alphabet grupuje spółki, które powstały jako startupy Google, a także spółki przez nie kupione takie jak zajmująca się biotechnologią firma Calico, czy Nest Labs produkujący inteligentne termostaty i czujniki dymu.

Alphabet to koncern zrzeszający spółki powiązane z Google.
Do Alphabetu należą spółki takie jak Calico, Fiber, czy Nest Labs (fot. Alvandria)

Alphabet inwestuje w startupy i laboratoria badawcze takie jak Google X. Prowadzi ono prace nad rzeczywistością rozszerzoną, sztuczną inteligencją, czy bezprzewodowym internetem wykorzystującym balony umieszczone w stratosferze. Laboratorium ma dużą swobodę działania i zajmuje się również szalonymi projektami, które mogą okazać się niewypałami. Taki los spotkał między innymi latającą deskę, windę kosmiczną, czy prace nad teleportacją, która jednak narusza prawa fizyki. W Google X powstało jednak wiele udanych projektów, takich jak Wing rozwijający drony dostawcze oraz Waymo zajmujący się autonomicznymi autami. Z Google X został wyodrębniony Google Fiber, którego zadaniem jest praca nad przedłużeniem życia ludzkiego.

Spółki i projekty Alphabetu współpracują ze sobą. Przykładem jest kooperacja Google z inkubatorem Jigsaw. Dzięki niemu koncern zyskał narzędzia do walki z terroryzmem w sieci. Prezesi Alphabetu i Google’a podkreślają, że ich celem nadrzędnym jest poprawa bezpieczeństwa oraz ludzkiego życia. Sundar Pichai jako doświadczony menedżer związany od lat z Google, ma pomóc w realizacji tych celów. | CHIP