Sundar Pichai wchodzi do zarządu Alphabetu.
(fot. Maurizio Pesce)

Sundar Pichai wszedł do zarządu Alphabetu

Prezes Google będzie miał jeszcze większy wpływ na kierunek rozwoju firmy.

Sundar Pichai, wszedł do zarządu holdingu Alphabet. Pichai pracuje od 13 lat w Google, którego jest prezesem od 2015 roku. Od teraz będzie miał jeszcze większy wpływ na kierunek rozwoju zarówno jego jak i spółki-matki.

— Sundar sprawdził się na stanowisku prezesa Google. Wprowadził stabilny wzrost, partnerskie stosunki i ogromną liczbę innowacyjnych produktów — powiedział Larry Page, prezes Alphabetu — Uwielbiam z nim pracować i cieszę się, że dołączył do zarządu Alphabetu.

Alphabet jest spółką matką Google.
Alphabet jest spółką-matką Google (fot. Maurizio Pesce)

W 2015 roku doszło do restrukturyzacji Google, w wyniku czego powstał Alphabet. Pichai zastąpił wtedy Larry’ego Page’a na stanowisku prezesa Google, który od dwóch lat zarządza grupą kapitałową. Alphabet grupuje spółki, które powstały jako startupy Google, a także spółki przez nie kupione takie jak zajmująca się biotechnologią firma Calico, czy Nest Labs produkujący inteligentne termostaty i czujniki dymu.

Alphabet to koncern zrzeszający spółki powiązane z Google.
Do Alphabetu należą spółki takie jak Calico, Fiber, czy Nest Labs (fot. Alvandria)

Alphabet inwestuje w startupy i laboratoria badawcze takie jak Google X. Prowadzi ono prace nad rzeczywistością rozszerzoną, sztuczną inteligencją, czy bezprzewodowym internetem wykorzystującym balony umieszczone w stratosferze. Laboratorium ma dużą swobodę działania i zajmuje się również szalonymi projektami, które mogą okazać się niewypałami. Taki los spotkał między innymi latającą deskę, windę kosmiczną, czy prace nad teleportacją, która jednak narusza prawa fizyki. W Google X powstało jednak wiele udanych projektów, takich jak Wing rozwijający drony dostawcze oraz Waymo zajmujący się autonomicznymi autami. Z Google X został wyodrębniony Google Fiber, którego zadaniem jest praca nad przedłużeniem życia ludzkiego.

Spółki i projekty Alphabetu współpracują ze sobą. Przykładem jest kooperacja Google z inkubatorem Jigsaw. Dzięki niemu koncern zyskał narzędzia do walki z terroryzmem w sieci. Prezesi Alphabetu i Google’a podkreślają, że ich celem nadrzędnym jest poprawa bezpieczeństwa oraz ludzkiego życia. Sundar Pichai jako doświadczony menedżer związany od lat z Google, ma pomóc w realizacji tych celów. | CHIP