Drony dzięki Wi-Fi “prześwietliły” mur

Naukowcy z Uniwersytetu Santa Barbara zademonstrowali rozwiązanie, umożliwiające trójwymiarowe obrazowanie przestrzeni z wykorzystaniem dronów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że skanowanie przenikało mur i było prowadzone przy użyciu zwykłego sygnału bezprzewodowego a nie np. promieni Rentgena.
dron w powietrzu
dron w powietrzu

Metoda opracowana przez badaczy wymaga użycia dwóch odpowiednio wyposażonych dronów i może znaleźć zastosowanie na przykład w misjach ratunkowych (poszukiwanie ludzi w budynkach), monitoringu strukturalnym (analiza konstrukcji) czy badaniach archeologicznych.

Zespół kierowany przez prof. Yasamina Mostofiego w pokazowym eksperymencie zastosował dwa ośmiowirnikowe drony, które zostały wyposażone w transmitery Wi-Fi. Drony wykonały synchroniczny przelot wokół ceglanej konstrukcji. Jeden z nich stale przesyłał sygnał bezprzewodowy, natomiast drugi mierzył siłę fal, przenikających przez budowlę.

Analiza sygnału umożliwiła określenie kształtu i rozmiaru obiektu, ukrytego we wnętrzu konstrukcji. Wcześniej naukowcy użyli robotów, które z powierzchni ziemi opracowały dwuwymiarowe skany. Dzięki dronom, zbierającym dane w znacznie szerszym zakresie kątów, udało się stworzyć przestrzenny obraz konstrukcji schowanej za murem. | CHIP

Więcej:3ddrony