Firefox znacznie szybszy i wydajniejszy?

Dietrich Ayala, rozwijający Firefoxa razem z zespołem Quantum Flow, opublikował wyniki przeprowadzonych wewnętrznie testów 55 wersji przeglądarki. Programista otworzył 1700 zakładek w różnych wersjach aplikacji i, jak podaje, nowy silnik jest znacznie szybszy i zużywa mniej pamięci RAM. Według opublikowanych informacji, nowy Firefox wyświetlił 1700 zakładek w  niecałe 15 sekund, a wykorzystanie pamięci RAM spadło z 2 GB do zaledwie 0,5 GB.
Firefox przyśpiesza.
Firefox przyśpiesza.

Firefox jest znacznie szybszy w nowej wersji.
Firefox otworzył 1700 zakładek w 15 sekund (fot. Dietrich Ayala)

Test został przeprowadzony i powtórzony 5 razy na Macbooku Ayali z wyłączonym wi-fi. Programista tłumaczy, że nie chodziło mu o sprawdzenie łącza ani silnika renderującego, tylko o czas wczytywania i zasobożerność przeglądarki. Testowi poddane najnowsze wersje przeglądarki, nad którymi pracuje Quantum Flow, a za punkt odniesienia posłużyły wyniki takich samych testów starszych wersji Firefoxa. Projekt został uruchomiony w celu znajdowania błędów i poprawiania wydajności popularnego “liska”.

Firefox zużywa znacznie mniej pamięci niż poprzednie wersje.
Znacznie spadło także zużycie pamięci w porównaniu z poprzednimi wersjami (Fot. Dietrich Ayala)

Firefox jest rozwijany jako oprogramowanie open source pod patronatem fundacji Mozilla. Pomimo ciągłych zmian, przeglądarka od kilku lat traci na znaczeniu. Głównie za sprawą Chrome, która zdominowała rynek przeglądarek na całym świecie. Programiści i pasjonaci Firefoxa zarzucają Google nieuczciwą konkurencję i promowanie przeglądarki w swoich usługach takich jak Youtube i Gmail. Najbardziej jednak Firefox traci na urządzeniach mobilnych, gdzie jest praktycznie nieobecny. W ogólnym rozrachunku z przeglądarki Mozilli korzysta 6% użytkowników internetu na świecie.

Firefox ma tylko 6% rynku.
Firefox z roku na rok traci użytkowników. Na zielono – Chrome, na pomarańczowo – Firefox (fot. StatCounter)

Może się to jednak zmienić w przyszłości. Mozilla wydała ostatnio Firefoxa na urządzenia z iOS-em. Firefox Focus został stworzony z myślą o prywatności, ochronie przed śledzeniem i blokowaniu niepożądanych treści. Można go używać albo jako samodzielnej przeglądarki, albo jako nakładki na Safari. Firefox Focus można za darmo pobrać z App Store. | CHIP