Najgorsi piłkarze świata

Po sukcesach w Go przyszedł czas na pokonanie ludzi w prawdziwym sporcie. Koreański Instytut Zaawansowanych Technologii i Nauki (KAIST) uruchomił turniej dla studentów z Korei Południowej, w którym jego uczestnicy będą mieli za zadanie zaprogramować swoją pięciorobotową drużynę i poprowadzić ją do zwycięstwa. Turniej będzie rozgrywany online, a jego uczestnicy będą musieli sobie radzić z otarciami i zardzewieniami sami, bez udziału swoich programistów.
Roboty “biegają” za piłką (fot. Naufal Shidqi)
Roboty “biegają” za piłką (fot. Naufal Shidqi)

Roboty mają swoje ligi piłkarskie (fot. RoMeLa)

Studenci rywalizować będą ze sobą w programowaniu najlepszych algorytmów na każdej z pozycji. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o bramkarzy i napastników, ale również o elektronicznych komentatorów, którzy zdadzą relację z przebiegu spotkania. Nie są to pierwsze zawody tego typu. Od blisko dziesięciu lat ta dyscyplina rozwija się w najlepsze, a u naszych zachodnich sąsiadów co roku mechaniczne drużyny rywalizują o miano najlepszych w lidze niemieckiej.

O ile w szachach czy Go komputery dawno zdominowały ludzi, o tyle takie dyscypliny jak piłka nożna czy hokej są dla maszyn prawdziwym wyzwaniem. Póki co rozgrywki robotów przypominają wyścigi ślimaków, ale kto wie, czy niedługo o Złotą Piłkę z Leo Messim i Christiano Ronaldo nie powalczy jakiś android. W końcu trudno mu będzie podstawić na boisku nogę. Co najwyżej można spróbować wyjąć baterie. |CHIP