Privoo – polski portal społecznościowy

Programista i założyciel serwisu Ubuntu Polska, Michał Rosiak, ujawnił na blogu swój nowy projekt. Tym razem będzie to portal społecznościowy, który ma odróżniać się od wielkiej konkurencji poszanowaniem prywatności użytkowników oraz brakiem cenzury i reklam.
Privoo – polski portal społecznościowy

https://www.facebook.com/itsMichael95/posts/1093265757472436

Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju, choć dysponuje już podstawową funkcjonalnością, a w ciągu najbliższych miesięcy pod adresem privoo.org ma pojawić się publiczna wersja serwisu. Rosiak zachęca do współpracy i zapowiada, że oprogramowanie zostanie udostępnione w internecie. Dzięki temu każdy będzie mógł je przejrzeć, a nawet wprowadzić poprawki oraz uruchomić własną wersję na swoim serwerze. Głównym założeniem portalu jest kontrola nad tym, co publikujemy. Do rejestracji nie będą potrzebne dane, takie jak imię i nazwisko czy adres, a wszystkie informacje jakie upublicznimy da się w każdym momencie usunąć lub ukryć.

Diaspora*
Diaspora* to portal tworzony na podobnych zasadach co Privoo (fot. CHIP)

Nie jest to pierwsza próba zaoferowania użytkownikom Facebooka i Twittera alternatywy. Od 2010 roku na podobnych zasadach rozwija się serwis społecznościowy Diaspora*, który pomimo wielu zalet nie jest w stanie konkurować z Facebookiem. Mimo to pomysł zyskał dużą sympatię internautów, którzy wpłacili na jego rozwój 200 tys. dol. (750 tys. zł). Co ciekawe, jednym z darczyńców był …sam Mark Zuckerberg.

Czas pokaże, czy Privoo podobnie jak Wykop będzie atrakcyjną alternatywą dla popularnych sieci społecznościowych, czy może podzieli los takich polskich serwisów jak Grono czy Nasza Klasa, które nie sprostały amerykańskiej konkurencji. | CHIP