Router wifi AVM zwycięzcą naszego rankingu

AVM Fritz!Box 7590 i 7580 wygrały w naszym rankingu routerów wifi. Poza wydajnością urządzenia niemieckiej firmy wyprzedziły konkurencję funkcjonalnością. Routery mają wbudowany telefon VoIP, a także serwery druku oraz FTP. Wadą obu urządzeń jest ich wysoka cena wynosząca 1130 zł. W pierwszej dziesiątce naszego mocno odświeżonego rankingu routerów WiFi średnia cena oscyluje w okolicach 930 zł. To dużo, ale sortując całe zestawienie pod kątem wyposażenia przekonamy się, że to właśnie ono decyduje o tak wysokim koszcie jaki trzeba wydać na te urządzenia.
AVM Fritz!Box 7590
AVM Fritz!Box 7590

Routery firmy AVM zajęły dwa pierwsze miejsca rankingu POWER (fot. CHIP)
Routery firmy AVM zajęły dwa pierwsze miejsca rankingu POWER (fot. CHIP)

Jarosław Cichoszewski, szef działu testów w CHIP-ie zwraca uwagę na jedno z testowanych urządzeń, które wydaje się złotym środkiem dla tych, którzy cenią sobie jakość za niewygórowaną cenę:

— Gdy przyjrzymy się klasyfikacji najbardziej wydajnych modeli to okaże się, że pierwsze miejsce zajmuje urządzenie kosztujące ok. 400 zł. Lepiej, prawda? To co prawda dwa razy więcej niż najtańsze urządzenia w naszym zestawieniu, ale w zamian otrzymujemy świetny sprzęt, który dodatkowo ma niebanalny wygląd.

AVM Fritz!Box 7590 vs Netgear R6400
Netgear R6400 oferuje świetne parametry za o wiele niższą cenę od konkurencyjnego AVM (fot. CHIP)

Mowa o routerze Netgear R6400, który w przeprowadzonych przez nas testach przesyłu danych pobił wszystkich konkurentów. Musiał mu ustąpić nawet droższy o 800 zł zwycięzca rankingu, AVM Fritz!Box 7590. Co prawda Fritz!Box 7590 zapewnia większą maksymalną przepustowość danych, ale Netgear R6400 nadrabia stabilnością, co pokazują średnie wartości zmierzone w warunkach optymalnych i typowych.

Netgear R6400 poza wydajnością może służyć jako ozdoba wnętrza (fot. CHIP)
Netgear R6400 poza wydajnością może służyć jako ozdoba wnętrza (fot. CHIP)

Na uwagę zasługuje też stylistyka w jakiej wykonane są urządzenia sieciowe. — Generalnie przeglądając cały liczący ponad 50 modeli ranking łatwo można zauważyć, że atrakcyjny design stał się niemal synonimem domowych ruterów WiFi — dodaje Jarosław Cichoszewski. Teraz już nie musimy chować urządzeń sieciowych na szafie czy za zasłoną, a odpowiednio wyeksponowane mogą stać się wręcz ozdobą niejednego wnętrza. |CHIP