Google zbuduje baterie z soli i płynu do spryskiwaczy

Projekt Malta jest realizowany przez Google X, należące do holdingu Alphabet, laboratorium zajmujące się nowymi technologiami. Tym razem naukowcy zajęli się problemem składowania energii odnawialnej. Razem ze zdobywcą nagrody Nobla Robertem Laughlinem, zaprojektowano system, który pozwoli wykorzystywać energię wtedy, kiedy jest potrzebna. Stworzyli opartą na soli i płynie do samochodowych spryskiwaczy baterię, wydajniejszą niż baterie litowo-jonowe i działającą nawet do 40 lat. Akumulator będzie zdecydowanie tańszy w utrzymaniu  od elektrowni szczytowo-pompowych. Naukowcy szacują, że przez ostatnie pół roku, Kalifornia zmarnowała ponad 300 tysięcy megawatów, wyprodukowanych przez panele słoneczne i farmy wiatrowe.
Baterie oparte na soli będą magazynowały energię odnawialną.
Baterie oparte na soli będą magazynowały energię odnawialną.

Energia elektryczna jest zamieniana w cieplną, przechowywaną w rozgrzanej soli oraz w schłodzonym płynie do spryskiwaczy (fot. X)

Pomysł opiera się na zamianie energii elektrycznej w cieplną. Z jednej strony stopiona sól przechowuje energię w wysokiej temperaturze, z drugiej – schłodzony płyn zapobiega zamarzaniu. Takie zbiorniki potrafią magazynować energię od kilku dni do nawet tygodni. Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, różnica pomiędzy ciepłym a zimnym strumieniem powietrza jest przerabiana z powrotem na energię elektryczną.

Zaprojektowanie wszystkich elementów konstrukcji zajęło inżynierom z Google X dwa lata. Baterie zbudowano z tanich materiałów. Sól i antyzamarzacz są magazynowane w czterech cylindrycznych zbiornikach, połączonych rurami z pompami ciepła.

Baterie potrafią działać nawet 40 lat.
Cylindryczne zbiorniki z solą i antyzamarzaczem (fot. X)

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną może powodować przeciążenia sieci. W sierpniu 2016 roku cała Południowa Australia została pozbawiona prądu. Elon Musk zapowiedział, że jego firma Tesla rozwiąże problem, dostarczając największą na świecie baterię litowo-jonową. Jeśli pomysł Google X wypali, energia odnawialna będzie wykorzystywana na jeszcze szerszą skalę. | CHIP