Baza kosmiczna powstała w Pile

Baza jest wykorzystywana cyklicznie do przeprowadzania tzw. analogowych misji. W tym roku do pilskiego habitatu wejdą cztery załogi. Habitat to laboratorium, w którym odtwarzane są warunki, panujące na obcych planetach. W aktualnej misji biorą udział dwie kobiety oraz czterech mężczyzn. Ich próba potrwa do października.
Baza kosmiczna w Pile pozwoli przygotować procedury dla prawdziwych misji kosmicznych.

Marsjański habitat powstał na nieużywanym lotnisku wojskowym (fot. UM Piły)

Baza kosmiczna przyjmie sześcioro analogowych astronautów.
Marsjański habitat powstał na nieużywanym lotnisku wojskowym (fot. UM Piły)

Tym razem naukowcy chcą sprawdzić, czy uda się wywołać iluzję upływu czasu. Pomieszczenia, w których przebywają ochotnicy, są sztucznie oświetlane. Przez to doba w laboratorium może być skracana lub wydłużana. Aby wzmocnić efekt, zegary i komputery nie pokażą prawdziwej godziny, a uczestnicy nie będą mogli komunikować się ze światem zewnętrznym.

Ochotnicy, uczestniczący w eksperymencie, pomimo szkolenia jakie przeszli nie są profesjonalnymi astronautami. Dla odróżnienia nazywa się ich “astronautami analogowymi”. W misjach tego typu zazwyczaj biorą udział naukowcy i inżynierowie. To już druga misja takich “astronautów” w tym roku w Pile. W kolejnej, w październiku, weźmie udział niepełnosprawny uczony z Politechniki Rzeszowskiej, Marcin Kaczmarczyk. Baza “kosmiczna” w Pile pozwoli sprawdzić, jak w warunkach księżycowych albo marsjańskich poradziliby sobie astronauci, mając na pokładzie osobę poszkodowaną w wypadku.

Projekt Lunares został stworzony przy współpracy władz samorządowych Piły, firmy Space Garden i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W aktualnej misji biorą udział Dorota Budzyń, Joanna Kuźma, Piotr Konorski, Mariusz Słonina, Grzegorz Ambroszkiewicz i Matt Harasymczuk (fot. Space Garden)

Habitaty są budowane od dawna na całym świecie, żeby sprawdzać “na sucho”, jak astronauci zachowają się w ekstremalnych warunkach i sytuacjach. Wyniki eksperymentów pozwalają dopracować procedury, które w przyszłości mogą uratować życie prawdziwym astronautom podczas kosmicznych misji. O habitatach piszemy bardzo szeroko w okładkowym artykule CHIP-a pt. “Jak udajemy loty w kosmos”. | CHIP