Facebook będzie karał za publikację fake news

Fot. Facebook
FB zamierza sprawdzać co jest publikowane na fanpage'ach. Te z nich, które będą rozpowszechniać nieprawdziwe treści zostaną pozbawione możliwości reklamowania się.

Blokada będzie tymczasowa i jeśli strona przestanie udostępniać informacje uznane za nieprawdziwe, będzie mogła ponownie korzystać z narzędzia do publikowania reklam. Identyfikacja fake news ma się odbywać przy wykorzystaniu serwisów zajmujących się sprawdzaniem informacji. W tej chwili oprócz serwisów takich jak Snopes oraz PolitiFact prawdziwość wiadomości rozpowszechnianych w sieci analizuje także Associated Press i The Washington Post.

Facebook współpracuje z 30 organizacjami sprawdzającymi wiarygodność artykułów (fot. Poynter Institute)

W grudniu zeszłego roku Facebook zaczął współpracować z sygnatariuszami porozumienia organizacji zajmujących się sprawdzaniem rzetelności publikowanych informacji w sieci. Z pełną listą można zapoznać się na stronie Poynter Institute. Do tej pory deklarację podpisało 30 serwisów. Organizacje zobowiązują się w niej do ujawnienia źródeł, z których korzystają oraz metodologii oznaczania treści jako nieprawdziwe. Muszą też ujawnić źródła finansowania swojej działalności.

W walkę z nieprawdziwymi informacjami zaangażował się także Google. W wynikach wyszukiwania oraz w Google News w wielu krajach pojawiają się tagi „Fact Check”. Algorytm bierze pod uwagę ponad 100 serwisów sprawdzających wiarygodność informacji i ustawia odpowiednią etykietę. Algorytm Facebooka ma działać na podobnej zasadzie z tym, że strony publikujące nieprawdziwe informacje będą karane brakiem możliwości reklamowania się w serwisie społecznościowym. | CHIP

0
Źródło: Facebook
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.