Gear VR koryguje wady wzroku

Samsung znalazł kolejne zastosowanie gogli VR. Firma opracowała aplikację, która wspomoże osoby z różnymi wadami wzroku w wykonywaniu codziennych czynności. Gogle wykorzystują w tym przypadku obraz z kamery smartfonu, który następnie poddawany jest obróbce uzależnionej od wady wzroku użytkownika. Użytkownik może regulować kontrast obrazu, powiększać wybrane fragmenty, czy zmieniać kolory, by uzyskać klarowniejszą wizję. Takich możliwości nie dają żadne okulary korekcyjne. Aplikacja radzi sobie nawet z widzeniem tunelowym – wadą, która sprawia, że chora osoba ma wrażenie spoglądania w głąb studni, nie dostrzegając detali znajdujących się wokół centralnego punktu pola widzenia. W tym przypadku oprogramowanie umieszcza cały kadr w polu centralnym, dzięki czemu użytkownik ma szansę zobaczyć większy i bardziej wyraźniejszy obraz.
gear vr
gear vr

gear vr
Widzenie peryferyjne to nie problem dla “Relumino”

Oczywiście aplikacja nie pomoże użytkownikom niewidomym. O tym rozwiązaniu musimy myśleć jak o bardziej zaawansowanych okularach. Zaawansowanych, ale jakby nie patrzeć też mniej wygodnych od tradycyjnych szkieł korekcyjnych. O ile chodzenie po domu z Gear VR na głowie jeszcze dałoby się przeżyć, to wyjście na dwór byłoby niefortunnym pomysłem. Na szczęście jeszcze nic straconego. Zespół C-Lab, który opracował ten projekt ma w planach stworzenie takiego urządzenia, które będzie przypominało tradycyjne okulary – być może czegoś na kształt okularów AR Facebooka.

gear vr
Użytkownik sam może ustawić rodzaj korekty obrazu

Póki co wszyscy zainteresowani mogą pobrać” Relumino” bezpłatnie. Aplikacja jest kompatybilna z najnowszymi telefonami Samsunga – Galaxy S7, S7 Edge, S8 i S8+.

Nad zbliżonym pomysłem pracują także naukowcy z Uniwersytetu w Utah. Udało im się w tym roku stworzyć prototyp okularów z soczewkami automatycznie dopasowującymi ostrość do obiektu, na który spogląda osoba je nosząca. Niestety wygląd akurat tych okularów jest wyjątkowo archaiczny. | CHIP