Kwantowy internet powstanie do 2030 roku

Jian-Wei Pan z chińskiego Uniwersytetu Naukowo Technologicznego pracował nad satelitą, z którego przesłano kwantową wiadomość na Ziemię. Według niego, w ciągu najbliższych 5 lat na orbitę okołoziemską mają zostać wysłane inne satelity komunikujące się w ten sposób. Wyraził też nadzieję, że do 2030 roku uda się udostępnić kwantowy internet w wielu krajach na świecie. Nie będzie to jednak tanie przedsięwzięcie. Chiński satelita, który nawiązał kwantowe połączenie z Ziemią kosztował 100 milionów dolarów.
Kwantowy internet powstanie do 2030 roku

schemat eksperymentu orbitalnej teleportacji kwantowej
Chińczycy w ciągu 5 lat wyślą na orbitę więcej satelitów korzystających z komunikacji kwantowej (fot. CAS)

O kwantowym internecie należy myśleć bardziej jak o kopercie, w której zapakowana jest nasza wiadomość. Pamięci kwantowe są wciąż nietrwałe i przestają działać po mniej niż godzinie. Naukowcy wciąż pracują nad odpowiednim materiałem, który będzie się nadawał do przechowywania kwantowych informacji. To jedno z największych wyzwań jakie stoją przed naukowcami. Już teraz za pomocą splątanych fotonów można przesyłać informacje. O kwantowej rewolucji pisaliśmy w  poświęconym na ten temat artykule autorstwa Wintermute.

Kwantowy internet to przede wszystkim bezpieczna komunikacja kwantowa.
Kwantowej komunikacji nie można podsłuchać bez zniszczenia wiadomości (fot. Raj Jain)

Kwantowa komunikacja zapewni bezpieczne przesyłanie informacji. Przy stosowaniu kwantowej dystrybucji klucza, wymiana danych nie może być podsłuchana bez ich zniszczenia. Do tej pory na Ziemi udało się przesłać wiadomość w odległości 100 km z niewielką prędkością 10 kbps. Znacznie wydajniej przesyłanie danych udaje się w odległości 20 km, bo z prędkością 1 Mbps.

Kwantowy internet prawdopodobnie nie zastąpi tradycyjnego. Mimo wszystko komunikacja kwantowa będzie doskonałym narzędziem dla zapewnienia jeszcze większej prywatności i bezpieczeństwa niż dotychczas. Komputery kwantowe na razie są we wczesnej fazie rozwoju, ale w przyszłości zapewne będą lepiej przystosowane do przesyłania informacji za pomocą splątanych cząstek niż obecne komputery. | CHIP