Testujemy nowe funkcje Firefoxa

Eksperymentalne funkcje Firefoxa przeszły już pierwsze testy i czekają na wrażenia i opinie użytkowników. Każdy może pobrać testową wersję przeglądarki i zainstalować nowe funkcje. Te z nich, które będą cieszyły się najlepszymi opiniami użytkowników, pozostaną w Firefoxie na stałe. Poniżej omawiamy te najciekawsze. Wszystkie z nich możecie znaleźć na stronie przeglądarki.
Testujemy nowe funkcje Firefoxa

Send

W przeciwieństwie do innych testowanych funkcji, Send działa w każdej przeglądarce. Serwis umożliwia zaszyfrowanie plików i przesłanie ich na serwer Mozilli. Po przesłaniu pliku otrzymujemy link, z którego nasz znajomy może go pobrać. Przesyłane pliki nie mogą być większe niż 1 GB i znikają po jednokrotnym pobraniu albo po 24 godzinach. Wypróbujcie sami!

Nowe funkcje Firefoxa.
Snooze Tabs pozwolą uśpić zakładki na określony czas (fot. Firefox)

Snooze Tabs

Ile razy zdarzyło Wam się znaleźć w trakcie pracy ciekawą stronę i potem o niej zapomnieć? Funkcja Snooze Tabs uśpi zakładkę na określony czas i w odpowiedniej chwili przypomni o niej powiadomieniem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mała liczba otwartych zakładek w danym momencie. Do uśpionych zakładek mamy cały czas dostęp z menu, gdybyśmy przez przypadek schowali jakiś ważny dokument.

Nowe funkcje Firefoxa.
Dzięki Containers zalogujemy się na kilka kont jednocześnie (fot. Firefox)

Containters

Widać, że programiści Firefoxa nastawili się na poprawę wydajności pracy użytkowników przeglądarki. Containers podobnie jak Snooze Tabs, pozwala zarządzać zakładkami. Z tym, że w trochę inny sposób. Każdą zakładkę możemy umieścić w osobnej kategorii. Kategorie mają oddzielne ciasteczka, dzięki czemu można jednocześnie być zalogowanym na kilku kontach w tym samym serwisie. Na przykład na koncie firmowym i prywatnym.

Notes

Czyli po prostu notatnik. Opcja niezbyt skomplikowana a bardzo ułatwiająca życie. Notatki mają być w przyszłości synchronizowane pomiędzy różnymi urządzeniami. Twórcy zastanawiają się też nad dodaniem możliwości sporządzania notatek dla poszczególnych stron. Póki co, poza tym, że nie trzeba przełączać się między oknami, funkcja nie różni się od otworzonego w osobnym oknie edytora tekstu.

Nowe funkcje Firefoxa.
Mid Vid to to przeglądarkowy menadżer multimediów (fot. Firefox)

Mid Vid

Dzięki temu rozszerzeniu, możemy oglądać wideo i odtwarzać dźwięk z serwisów internetowych w pomniejszonym zasobniku. Przeglądając strony internetowe, kątem oka będziemy mogli spoglądać na film. Co ciekawe, możemy tworzyć listy odtwarzania z różnych serwisów, a także przeglądać historię odtwarzania.

Nowe życie Firefoxa?

Społeczność tworząca Firefoxa stara się przywrócić mu należytą świetność. Pisaliśmy niedawno o tym, że zespół Quantum Flow pracuje nad przyśpieszeniem przeglądarki. Jak się okazuje, w nowym „lisku” możemy spodziewać się ciekawych funkcji ułatwiających codzienne znalezienie się w natłoku informacji dostępnych w Internecie. | CHIP