Sztuczna inteligencja IBM wykrywa schizofrenię

Sztuczna inteligencja IBM może wykrywać schizofrenię, chorobę psychiczną, mającą katastrofalny wpływ zarówno na samego chorego jak i na jego najbliższych. Badacze pracujący dla koncernu, we współpracy z naukowcami z kanadyjskiego Uniwersystetu Alberty opracowali system z rozwijaną za pomocą techniki deep learning siecią neuronową, która pomoże lekarzom diagnozować początkowe stadia schizofrenii, a także śledzić nasilenie objawów choroby za pomocą prostego i powszechnie stosowanego dziś w medycynie skanera MRI, czyli rezonansu magnetycznego.
sztuczna inteligencja - mózg, wizja artystyczna
sztuczna inteligencja - mózg, wizja artystyczna

sztuczna inteligencja IBM wykorzystała skany rezonansu magnetycznego
Sztuczna inteligencja IBM uczyła się prawidłowej diagnostyki na zbiorach wielu obrazów rezonansu magnetycznego anonimowych pacjentów (fot. IBM)

Zespół pracujący nad opisywanym systemem wykorzystał w procesie szkolenia sieci neuronowej anonimowe obrazy diagnostyczne z wielu badań rezonansu magnetycznego, zapisanych w bazie FBIRN (Function Biomedical Informatics Research Network). Zastosowana próbka obrazów diagnostycznych zawierała skany mózgów osób chorych na schizofrenię oraz skany zdrowych organów ludzi z grupy kontrolnej. Różnice w pomiarze aktywności oraz przepływu krwi pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu, w trakcie wykonywania przez pacjentów prostych ćwiczeń, pozwoliły wykształcić model, który pomaga w wykrywaniu bardzo wczesnego stadium schizofrenii. Skuteczność diagnozy wykonywanej przez maszynę sięga 74 procent.

Sztuczna inteligencja analizuje chorobę, badając przepływy krwi w mózgu (fot. OK Salute)

Dr Serdan Dursun, profesor psychiatrii i neurologii na Uniwersytecie Alberty podsumowuje dotychczasową pracę badaczy:

To wyjątkowe i interdyscyplinarne osiągnięcie otwiera nową drogę zrozumienia neurobiologii schizofrenii, co może pomóc w leczeniu i kontrolowaniu przebiegu schorzenia.

Sztuczna inteligencja IBM, opracowana na potrzeby badań nad schizofrenią, jest w stanie przewidzieć rychłe zaostrzenie objawów. Może to pomóc lekarzom w wypracowaniu bardziej skutecznych metod przeciwdziałania tej ciężkiej chorobie. | CHIP