100 milionów fałszywych lajków na Facebooku

Naukowcy z Uniwersytetu w Iowa zidentyfikowali ponad 50 stron, które oferowały darmowe, fikcyjne “lajki” użytkownikom w zamian za dostęp do ich kont. Każde takie konto generowało kolejne “lajki” intensyfikując cały proceder. Z raportu wynika, że dzięki luce w zabezpieczeniach ponad milion kont na Facebooku w latach 2015-2016 mogło być częścią spamerskiej sieci. Należy przy tym pamiętać, że osoby, które korzystają z takich nielegalnych usług nie tylko naruszają warunki korzystania z serwisu Facebook, ale przede wszystkim ryzykują udostępnieniem swoich prywatnych danych.
facebook
facebook

Użytkownik sądzi, że jest to stosunkowo niegroźne, ale w rzeczywistości przekazuje pełną kontrolę nad swoim kontem obcym ludziom. Spamerzy mogą w ten sposób uzyskać dostęp do wszystkich informacji dostępnych w jego profilu, przeglądać posty, pobierać listy znajomych, a nawet czytać prywatne wiadomości. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy informacje te rzeczywiście są zbierane i sprzedawane innym – dodaje Zubair Shafiq, profesor informatyki Uniwersytetu w Iowa.

aplikacja mobilna Facebook
Każde żądanie dostępu do danych na Facebooku powinno być przez użytkownika szczególnie weryfikowane

Facebook poinformował, że opisana wyżej luka w zabezpieczeniach została już załatana, a konta, które uczestniczyły w procederze zostały zamknięte. Mimo to dziennikarz USA Today, który informuje o całej sprawie , przyznał, że był w stanie dołączyć do jednej z takich sieci spamerskich nawet po wydanym oświadczeniu Facebooka. Luka może być zatem poważniejsza niż się wydaje, lub spamerzy znaleźli już inny sposób na obejście całego systemu.

Najpopularniejszy na świecie portal społecznościowy przyciąga do siebie oszustów żerujących na naiwności i niewiedzy użytkowników. Fałszywe lajki to tylko ułamek ciemnej strony Facebooka, do której zaliczyć też można groźny scam czy boty rozpowszechniające nieprawdziwe wiadomości. | CHIP