Ile Apple zarabia na każdym iPhone’ie X?

Chińscy specjaliści rynku smartfonów oszacowali koszt produkcji jednego iPhone’a X. Według ich wyliczeń za najnowszego flagowca Apple musi zapłacić 412,75 dolarów. Najdroższym elementem smartfonu jest 5,8-calowy wyświetlacz Super Retina – pojedynczy panel kosztuje 80 dolarów, choć inne źródła sugerują, że może on kosztować nawet 100-120 dolarów. To dużo więcej niż którykolwiek z pozostałych podzespołów iPhone’a X. Kolejnym niemałym wydatkiem jest obudowa wykonana ze szkła i stali (53 dolary), pamięć NAND (45 dolarów), procesor A11 Bionic (26 dolarów), sensory funkcji Face ID (25 dolarów) i 3GB RAM-u (24 dolary).
foxconn
foxconn

iphone x
Najdroższym komponentem iPhone’a X jest ekran

Czy to oznacza, że Apple będzie zarabiać na każdym sprzedanym flagowcu 586 dolarów? Oczywiście, że nie. Powyższe koszty dotyczą jedynie zakupu samych podzespołów. Ktoś musi je jeszcze złożyć, opakować, zareklamować, rozesłać po całym świecie i wdrożyć do sprzedaży. Wszystkich opłat logistycznych, produkcyjnych i marketingowych nie sposób obliczyć, dlatego też nie dowiemy się ile faktycznie Apple zarabia na swoim nowym produkcie – chyba, że sam o tym poinformuje. Nie mniej jednak na ten moment kwota, która pozostaje Apple’owi po opłaceniu kosztów zakupu części jest bardzo wysoka.

Dla porównania aktualna cena podzespołów potrzebnych do wyprodukowania iPhone’a 6S kosztuje tylko 187 dolarów, a dla iPhone’a 7 224 dolary przy cenie rynkowej wynoszącej 649 dolarów. To niemal dwukrotnie mniej niż w przypadku iPhone’a X. A jak jest w przypadku konkurencji? Jeśli chodzi o ostatnio wydane smartfony znamy jedynie koszt produkcji Samsunga Galaxy S8 – wynosi on 307,5 dolarów przy cenie rynkowej wynoszącej około 730 dolarów.

Więcej informacji na temat konstrukcji i unikalnych funkcji iPhone’a X znajdziecie w naszej relacji z premiery urządzenia. Warto też przypomnieć, że według ostatnich testów wydajności najnowszy flagowiec Apple’a pozostawia konkurencję daleko w tyle. | CHIP