e-skin

E-skin: ubieralny kontroler VR/AR

Badacze z Uniwersytetu w Tokio opracowali koszulę, która potrafi pełnić rolę kontrolera do wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. E-skin ma zapewniać użytkownikowi swobodę ruchów i naturalne doświadczenie.

Najbardziej przyciągają naszą uwagę headsety VR/AR, ale równie istotny jest sposób sterowania. Producenci tacy jak HTC czy Oculus opracowali już własne kontrolery, ale naukowcy z Uniwersytetu w Tokio wierzą, że przyszłością wirtualnej rzeczywistości są ubieralne kontrolery. E-skin to koszulka przypominająca z wyglądu termoaktywną odzież sportową – jest cienka i elastyczna. Cała „magia” kryje się w jej wnętrzu – w materiale kryje się 14 czujników nacisku, 6-osiowy akcelerometr i żyroskop. Wszystko razem sprawia, że możliwe staje się dokładne śledzenie ruchów i przetwarzanie ich na odpowiednią akcję w aplikacji.

E-Skin działa na jednym ładowaniu maksymalnie 4 godziny. Niewiele, ale pamiętajmy, że jest to bardzo wygodny bo bezprzewodowy system. A co za tym idzie wykorzystamy go nie tylko z goglami stacjonarnymi, ale przede wszystkim z goglami mobilnymi takimi jak Microsoft HoloLens. Koszulkę możemy bez problemu wyprać, gdyż główny układ elektroniczny można odpiąć od materiału.

E-skin podłączymy do innych urządzeń elektronicznych przez łączność Bluetooth

Potencjał e-skin jest spory. Możemy wykorzystać urządzenie do kontrolowania postaci w grze, ale także zbierać nią dane z treningów fitness, uczyć się tańca, gry w golfa czy korygować postawę. Wszystko zależy od tego, na co wpadną programiści. Prototyp e-skin został już pokazany na targach CES 2017 i IFA 2017, a na Kickstarterze właśnie dobiega końca kampania produktu. Udało się go sfinansować, więc pierwsze egzemplarze trafią do developerów w grudniu tego roku. Czas pokaże, czy e-skin odniesie komercyjny sukces.

Producenci od lat eksperymentują z ruchowymi kontrolerami, ale choć Kinect Microsoftu czy PlayStation Move znalazło swoich wiernych fanów, to wciąż jest to rozwiązanie bardzo niszowe i aktualnie mocno zaniedbywane przez developerów aplikacji. W rozszerzonej rzeczywistości lub w sporcie każdy czujnik zbierający dane może przynieść większą dokładność, a co za tym idzie głębsze doświadczenie. Z bardziej śmiałych wizji warto przypomnieć elektroniczną skórę, nad którą pracują również japońscy naukowcy. Ich zdaniem za kilka lat będzie można zupełnie zrezygnować ze smartfonów, bo ich wynalazek i jego pochodne rozwiązania zmienią nasz sposób komunikowania się. | CHIP

0
Źródło: digitaltrends.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.