Fallout obchodzi 20 urodziny i jest na Steamie za darmo

“Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia” – jeśli znacie ten cytat, a wierzę iż większość komputerowych graczy zna go doskonale, to trzeba wam wiedzieć, że ma on już 20 lat. Szybko poszło prawda? Aż trudno w to uwierzyć, ale jedna z najlepszych serii cRPG w historii ukazała się właśnie dwie dekady temu. Był rok 1997 kiedy świat po raz pierwszy zagłębił się w post-nuklearne pustkowia stworzone przez Black Isle.
Fallout obchodzi 20 urodziny i jest na Steamie za darmo

Gra dostępna jest za darmo na platformie Steam. Należy się jednak pospieszyć: grę można dodać za darmo do biblioteki Steam do jutrzejszego rana do godziny 7:59 czasu polskiego. Godzina nie została wybrana przypadkowo. Dokładnie 20 lat temu gra miała premierę o 11:59 czasu PST.

Seria Fallout przeszła długą drogę, ale w żadnym wypadku nie należy skreślać dwóch pierwszych, zabytkowych już dziś, części gry.

Dla tych, którzy z serią Fallout nie mieli do czynienia: wiele straciliście i czas nadrobić. Pierwsza część (ale de facto także cała seria) to nie tylko historia głównego bohatera, ale przede wszystkim świat, w którym przyszło mu żyć. To alternatywna rzeczywistość w której ludzkość nigdy nie zrezygnowała z atomowego entuzjazmu lat 50-tych, tworząc kolejne technologie wykorzystujące energię nuklearną. Niestety, nagle zimna wojna przestała być zimna i wszystko się posypało. Dosłownie wszystko, bo dotychczasowy świat właściwie przestał istnieć.

Na szczęście część ludzkości przewidziała podobną sytuację i zbudowała tzw. krypty. Olbrzymie schrony miały dać schronienie naukowcom, inżynierom, nauczycielom, rzemieślnikom oraz grupie, której przydatność jest z wymienionych najbardziej dyskusyjna – politykom. Mieli oni zbudować nowy świat po nuklearnej zagładzie. Potomkiem jednego z nich mamy okazję zagrać w pierwszym Falloucie.

Gry urzekła w 1997 roku przede wszystkim świetnie skonstruowanym światem, doskonałą fabułą, wyrazistymi postaciami oraz mrocznym, pełnym beznadziei klimatem, przetykanym jednak licznymi easter-eggami.

I chociaż dziś tytuł ten ma już 20 lat, to jeśli nie graliście, to warto dać mu szansę. Wasz komputer nie powinien mieć z nim problemu. Wymagania sprzętowe:  Pentium 90Mhz CPU i przynajmniej 16MB RAM. | CHIP