Google kupi część HTC za ponad miliard dolarów

Do Google przejdzie zespół, który zajmuje się smartfonami, w tym Nexusami i Pixelami produkowanymi już we współpracy obu firm. Google podpisało też porozumienie o wykorzystaniu praw autorskich. Jednak nie na wyłączność i HTC będzie niezależnie rozwijało swoje produkty. W firmie pozostanie połowa z 4000 zatrudnionych inżynierów i programistów. Pozostali przejdą do nowego zespołu tworzonego przez Google.
Google kupi część HTC za ponad miliard dolarów

https://youtu.be/Rykmwn0SMWU

HTC miało w ostatnim czasie problemy finansowe. Wykupienie części załogi przez Google znacznie ograniczy koszty, a dodatkowy miliard dolarów na pewno da oddech producentowi elektroniki. Na przyszły rok zapowiedziany jest następca flagowca HTC U11. Jednak na rynku smartfonów tajwański producent wyraźnie przegrywa z Samsungiem, Huawei i Apple. Po podpisaniu umowy z Google, firma będzie mogła skupić się na rozwijaniu urządzeń do obsługi wirtualnej rzeczywistości. HTC może w przyszłości stać się głównym graczem na tym rynku, dzięki doświadczeniu jakie zdobyła przy produkcji zestawu Vive.

Poprzednią dużą inwestycją Google był zakup za 12,5 miliarda dolarów części firmy Motorola zajmującej się produkcją telefonów. Chodziło głównie o pozyskanie odpowiednich patentów, choć z perspektywy czasu trudno tę operację uznać za udaną. Google skupiło się na rozwijaniu wraz z HTC Nexusów, a w 2014 roku oddało Motorolę Mobile za 2,9 miliarda dolarów chińskiemu Lenovo.

W 2008 roku firmy wspólnie wyprodukowały urządzenie HTC Dream, w Polsce znane jako Era G1 (fot. CHIP)

Tym razem posunięcie Google wydaje się bardziej sensowe ze względu na już isteniejącą współpracę pomiędzy firmami. HTC od lat współpracowało z Google przy produkcji telefonów z Androidem na pokładzie. W 2008 roku firmy zaczęły sprzedawać HTC Dream, w Polsce znany jako Era G1. Jego następcą był Nexus One. W zespole ma pracować również architekt mikroprocesorów, Manu Gulati, który na początku roku przeszedł do Google z Apple. | CHIP