SI rozpozna Cię nawet w masce

Biometria to rozwijająca się dziedzina nauki. Dość szybko została podchwycona przez firmy produkujące smartfony czy laptopy wyposażone w kamery oraz czujniki takie jak czytnik linii papilarnych. Jak się okazuje, dość łatwo ją oszukać, o czym pisaliśmy w czwartek na przykładzie Samsunga Note 8. Naukowcy i inżynierowie jednak nie próżnują i starają się udoskonalać algorytmy sztucznej inteligencji. W opublikowanym pod koniec sierpnia badaniu, naukowcom udało się nauczyć sztuczną inteligencję rozpoznawać zamaskowane osoby.
SI rozpozna Cię nawet w masce

Algorytmy SI potrafia rozpoznać nawet zamaskowaną twarz z dużą dokładnością analizując odległości pomiędzy częściami twarzy (fot. Arxiv)

Algorytm zapamiętuje różnice w kątach pomiędzy poszczególnymi częściami twarzy. Dzięki stworzonym w ten sposób punktom kluczowym, jest w stanie rozpoznać osobę nawet nie widząc szczegółów twarzy a tylko jej zarys, analizując kształ ust, brwi, nosa, oraz wyróżniających się na twarzy kości. Sposób nie jest doskonały, ale zdecydowanie lepiej wypada od dotychczas stosowanych metod. Algorytm w prostych przypadkach rozpoznał daną osobę w 85 proc. przypadków, w bardziej złożonych zadaniach jego skuteczność wynosiła 56 proc.

Analiza chodu pomaga rozpoznawać konkretne osoby (fot. TUM)

Nie jest to być może wynik oszałamiający, jednak w połączeniu z analizą innych cech, sztuczna inteligencja w przyszłości będzie w stanie rozpoznać każdą osobę z dużo większą dokładnością. Analizowane może być tak naprawdę wszystko, od włosów, przez sylwetkę, aż po sposób chodzenia. Ten ostatni przykład jest szczególnie interesujący, bo umożliwia wykorzystanie zapisu z kamer przemysłowych do rozpoznania w ten sposób konkretnej osoby, a nawet poznania jej płci.

Każdy z biometrycznych sposobów rozpoznawania ludzi ma swoje wady i system sprawdzający tylko jedną cechę jest podatny na błędy. Połączenie kilku technik może dać zdecydowanie lepsze wyniki niż rozpoznawanie osób tylko w jeden sposób. Projektanci sztucznej inteligencji zapewne niedługo zaczną łączyć wiele technik biometrycznych. Niezależnie czy w celu poszukiwania sprawców przestępstw, czy o zabezpieczenie sprzętu elektronicznego. | CHIP