Włoscy naukowcy pracują nad Iron Manem

Naukowcy postawili sobie pytanie: czy da się latać jak Iron Man? Dla niewtajemniczonych w zawiłości świata amerykańskiej opowieści: Iron Man to superbohater, który co prawda nie dysponuje żadnymi super-mocami (no, chyba, że błyskotliwy umysł i nadmiar pieniędzy do super-mocy zaliczymy), ma za to specjalną zbroję, pozwalającą robić niesamowite rzeczy – np. latać. Uczeni z Genui postanowili sprawdzić, czy umieszczając silniki na kończynach można wzbić się w powietrze. Do symulacji użyli humanoidalnego robota.
Włoscy naukowcy pracują nad Iron Manem

Latanie niewątpliwie jest jednym z największych marzeń człowieka. Zauważyliście, jak wielu komiksowych bohaterów potrafi latać? Jednak w rzeczywistości problemem jest utrzymywanie balansu i zdolność do kontrolowania lotu. Do uniesienia w powietrze obiektu o masie człowieka jest potrzebna dość duża siła, a nawet drobne odchylenia mogą nieść katastrofalne skutki. Mówiąc krótko: utrzymywanie w locie własnego ciężaru jest trudnym wyzwaniem.

Włoscy naukowcy na podstawie symulacji lotu humanoida opracowali metody skutecznego kierowania i stabilności lotu. Sprawdzili też jak najlepiej rozmieścić silniki. Efekt trochę przypomina próby Richarda Browninga, wynalazcy, założyciela startupu Gravity i konstruktora eksperymentalnego systemu do indywidualnych lotów.

– Kontrolowanie lotu humanoidalnego robota prowadzi do wielu teoretycznych i praktycznych problemów – wyjaśnia szef projektu uczonych z Instytutu Techniki w Genui, Daniele Pucci. – Przykładowo, wciąż brakuje ogólnych ram kontroli, obejmujących mechanizm manipulacji lotem. Rola silników pomocniczych nie jest na razie dopracowana, a także to jak mamy rozwiązać problem wstrząsu przy lądowaniu dla łagodnego przejścia od lotu do spaceru – wymienia Pucci.

Jeśli włoscy naukowcy poradzą sobie z tym, testy z powietrznymi robotami mogą być drogą do stworzenia latającego egzoszkieletu (zewnętrznej powłoki wzmacniającej siłę mięśni użytkownika), a to już tylko krok od stania się Iron Manem. | CHIP